International Goalkeeper Coaching Workshop 2016

Bramkarz naszej drużyny, a zarazem trener bramkarzy w Akademii Piłkarskiej Stal Brzeg – Marek Szymocha, wspólnie ze swoim podopiecznym Miłoszem Jaskuła, uczestniczyli w odbywającym się w dniach 6-8 czerwca w Brzegu, konferencji International Goalkeeper Coaching Workshop.

Było to jedno z największych w Polsce, spotkanie dotyczące szkolenia bramkarzy piłkarskich. Nasze miasto, już po raz kolejny, miało okazję gościć najlepszych trenerów bramkarzy z Polski oraz świata.

Prelegentami na konferencji byli:

- Marco Knoop - RED BULL LEIPZING

- Ricard Segarra - FC BARCELONA

- Aleksandar Saric

- CHICAGO FIRE

- Antonello Brambilla - SAMPDORIA

- David Thiel - BAYER LEVERKUSEN

- Daniel Correia & Pedro Pereira - FC PORTO

- Thomas Schlieck - BORUSSIA DORTMUND

- Marek Dragosz - Trener Kadry AMP Futbol Polska

Podczas trzydniowej konferencji trenerzy dzielili się swoją wizją i filozofią na temat treningu bramkarskiego. Każdy z nich przekazał swoją "szkołę" treningu oraz uwagi dotyczące aspektów technicznych w bramkarskim „fachu” ale nie tylko. Pokazali jak w ich klubach oraz krajach pracuje się z golkiperami oraz jak zorganizowane są ich akademie. Konferencja obejmowała zarówno teorie oraz praktykę. Zajęcia praktyczne odbywały się na płycie głównej Stadionu Miejskiego w Brzegu.

Jak podkreśla Marek, konferencja była dla niego niesamowitym doświadczeniem. Był pod wrażeniem pracy z bramkarzami w takim klubie jak FC Barcelona gdzie ogromny nacisk kładzie się na grę nogą. Jak sam przyznał, ciężko jednak wymienić najlepszego z trenerów gdyż wszyscy pokazali bardzo wysoki poziom.

O „sile” konferencji niech świadczy fakt że oprócz wykładowców, słuchaczami byli trenerzy z największych zagranicznych oraz Polskich klubów. Podczas wieczornych i zakulisowych rozmów Marek mógł podzielić się informacjami na temat pracy z bramkarzami w topowych polskich klubach jak: Wisła Kraków, Legia Warszawa, Pogoń Szczecin i Cracovia Kraków.