Lechia Zielona Góra kolejnym rywalem

Bardzo ważne spotkanie rozegrają w niedzielne popołudnie piłkarze Stali. Tym razem żółto-niebiescy pojadą na najdalszy wyjazdowy mecz w sezonie do Zielonej Góry, by tam zmierzyć się z sąsiadem w tabeli - miejscową Lechią. Wtorkowe spotkanie z Olimpią Elbląg dało nam promyk nadziei na powrót do formy i mamy nadzieję, że tym razem upragniony komplet punktów pojedzie do Brzegu.

Drużyna piłkarska w Zielonej Górze powstała w 1946 roku jako "Robotniczy Klub Sportowy Wagmo". W następnych latach drużyna kilkukrotnie zmieniała nazwy, występując jako Stal, Zastal i Lechia. Największym sukcesem klubu są występy na drugim poziomie rozgrywkowym przez sześć sezonów (w tym 10. miejsce w roku 1952) oraz ćwierćfinał Pucharu Polski w sezonie 1986/87. Przez ostatnie lata drużyna funkcjonowała jako "Falubaz" i pod tą nazwą w poprzednim sezonie zdołała powrócić do III ligi. Ekipa trenera Andrzeja Sawickiego wygrała rozgrywki IV ligi lubuskiej z 13-punktową przewagą nad wiceliderem, wygrywając 24 mecze, 4 remisując i 2 przegrywając (bilans bramek 103-25). Przed rozpoczęciem obecnego sezonu klub poinformował o powrocie do nazwy "Lechia" oraz zmianie herbu.

W letnim okienku transferowym doszło do kilku zmian w zielonogórskiej drużynie. Najpoważniejszym ubytkiem było odejście króla strzelców IV ligi, zdobywcy 30 goli w poprzednim sezonie - Przemysława Mycana do Elany Toruń. Hitem transferowym było ściągnięcie do Lechii byłego reprezentanta Polski Łukasza Garguły. Oprócz niego do zespołu przyszło paru młodych zawodników.

Przybyli: Łukasz Garguła (Miedź Legnica), Daniel Tomaszewski (Kotwica Kórnik), Michael Mikołajczuk (SV Einheit Kamenz - Niemcy), Bartosz Dziubański i Kacper Konsewicz (Odra Bytom Odrzański), Patryk Boksiński (Spartakus Daleszyce), Konrad Sitko, Alan Srebniak i Kornel Wieczorek (z drużyny juniorów), Mateusz Lisowski (Legia Warszawa juniorzy), Michał Łokietek (Śląsk Wrocław juniorzy).

Odeszli: Przemysław Mycan (Elana Toruń), Krzysztof Wierzbicki i Paweł Wojtysiak (Syrena Zbąszynek), Karol Haraś i Łukasz Ziętek (TS Przylep), Albert Cipior (Dąb Przybyszów), Jakub Kaźmierski (Delta Sieniawa Żarska), Paweł Budzyński i Miłosz Głuski (Śląsk Wrocław).

Po ośmiu dotychczas rozegranych kolejkach Lechia zajmuje 11. miejsce w tabeli. Na 10 zdobytych punktów złożyły się 3 wygrane, 1 remis oraz 4 porażki. Na własnym terenie w czterech meczach ekipa z Zielonej Góry w 4 meczach zdobyła 4 punkty, wygrywając jedynie raz. Drużyna trenera Sawickiego ma spore problemy w grze obronnej, na co wskazuje aż 18 straconych bramek (najwięcej w lidze). Najlepszym strzelcem Lechii jest doświadczony Wojciech Okińczyc (3 gole), dwa trafienia zdobyli Szymon Kobusiński i Artur Małecki.

1. kolejka: Lechia - Rekord Bielsko-Biała 2:3 (bramki: Okińczyc 2)

2. kolejka: Foto Higiena Gać - Lechia 2:0

3. kolejka: Lechia - Ślęza Wrocław 3:1 (Okińczyc, Konieczny, Górski)

4. kolejka: MKS Kluczbork - Lechia 1:2 (Małecki, Stachurski)

5. kolejka: Lechia - Górnik II Zabrze 1:4 (Izdebski)

6. kolejka: Piast Żmigród - Lechia 0:1 (Athenstadt)

7. kolejka: Lechia - Gwarek Tarnowskie Góry 3:3 (Kobusiński 2, Małecki)

8. kolejka: Miedź II Legnica - Lechia 4:0

Stal czterokrotnie mierzyła się z drużyną z Zielonej Góry (wówczas występującą jako Falubaz). Bilans tych spotkań jest bardzo korzystny, bowiem wygraliśmy trzy z nich i raz zremisowaliśmy.

Historia bezpośrednich starć:

(27.08.2016, III liga): Stal - Falubaz Zielona Góra 2:0, bramki: Żegleń, Jaworski

(23.04.2017, III liga): Falubaz Zielona Góra - Stal 0:0

(28.10.2017, III liga): Falubaz Zielona Góra - Stal 1:4, bramki: Mycan - Szymkowiak 2, Bronisławski, Nowacki

(30.05.2018, III liga): Stal - Falubaz Zielona Góra 2:1, bramki: Pożarycki, Dychus - Kaczmarczyk.

Niedzielne spotkanie gospodarze zapowiadają jako "mecz o 6 punktów". Nie powinno to jednak nikogo dziwić, patrząc na sytuację w tabeli. Zarówno Stal, jak i Lechia w poprzedniej kolejce doznały dotkliwych porażek i oba zespoły będą chciały się odbić, co zwiastuje duże emocje. Nasi zawodnicy po czterech porażkach z rzędu mają sporo do udowodnienia i liczymy, że w końcu pokażą sportową złość na boisku, przywożąc z Zielonej Góry komplet punktów.

9. kolejka III ligi (grupa 3)

Lechia Zielona Góra - Stal

29.09.2019 (niedziela), godzina 14:00

Stadion MOSiR w Zielonej Górze, ul. Sulechowska 37.