"Rok 2018 w pigułce"

"Rok 2018 w pigułce"

Przed nami Sylwester i Nowy 2019 Rok więc czas już na szybkie podsumowanie minionego roku, który możemy zaliczyć do udanych. Drużyna seniorów już trzeci rok z rzędu występuje w III lidze a nasza Akademia Piłkarska rozwija się w najlepsze. Powoli Stal Brzeg umacnia swoją pozycję na piłkarskiej mapie Polski.

Styczeń 2018

Po dobrej rundzie jesiennej nasza drużyna zajęła drugie miejsce w tabeli tracąc trzy punkty do lidera Skry Częstochowa. Szansa awansu do II ligi spowodowała, iż postanowiliśmy o nią powalczyć, dlatego też zakontraktowano kilku nowych zawodników. Treningi podopieczni trenera Pikausa rozpoczęli 04.01.2018 i jeszcze w pierwszym miesiącu 2018 roku rozegraliśmy trzy sparingi (Śląsk II Wrocław 5:5, Czarni Jelcz-Laskowice 7:2, Rozwój Katowice 0:1).W styczniu podpisano także umowy z Wojciechem Kochańskim oraz Aleksandrem Januszkiewiczem.

Luty 2018.

Luty to kolejny miesiąc w którym nasi zawodnicy rozgrywali mecze sparingowe (MKS Kluczbork 4:2, ROW Rybnik 1:1, Ruch Zdzieszowice 1:0, Agroplon Głuszyna 2:0 oraz KKS Kalisz 3:1).

Marzec 2018

Marzec to ostatni mecz sparingowy i próba generalna przed ligą (Apis Jędrzychowice 2:1). W I kolejce III ligi Stal po dramatycznym meczu pokonała we Wrocławiu Ślęzę 3:2 i wskoczyła na fotel lidera tabeli. W związku z zimową pogodą mecz z Unią Turza Śl. został odwołany a w zamian tego Stal w sparingu zagrała z Odrą Opole wygrywając z pierwszoligowcem 1:0. Trzecia wiosenna kolejka to wygrana ze Stilonem Gorzów i w ostatnim marcowym meczu, w hicie rundy zmierzyliśmy się ze Skrą Częstochowa. Niestety po przeciętnym meczu ulegliśmy rywalom 0:1

Marzec to także czas dopinania kadry i tak w tym miesiącu do klubu dołączyli Damian Celuch oraz Mateusz Cieślik natomiast z klubu odeszli Piotr Józefkiewicz, Tomasz Mencel oraz Przemysła Tramsz.

Kwiecień 2018

Kwiecień rozpoczął się dla nas nie najlepiej bowiem od domowego remisu u siebie z autsajderem tabeli Polonią Głubczyce (0:0) oraz przegranej w Bielsku-Białej z BKS 1:2. Pierwsza kwietniowa wygrana przyszła dopiero w zaległym meczu z Unią Turza Śląska (3:2). Jak się później okazało była to jedyna wygrana naszej drużyny w kwietniu bowiem dwa następne mecze zakończyły się remisami (Miedź II Legnica, Rekord Bielsko-Biała 2:2).

W kwietniu także, nasi zawodnicy oraz działacze nagrodzeni zostali przez Burmistrza Brzegu Pana Jerzego Wrębiaka nagrodami za wybitne osiągniecia w 2017 roku.

Maj 2018

Po kwietniowych meczach Stal spadła na trzecie miejsce w tabeli tracąc do lidera trzy punkty! Właśnie z liderem zainicjowaliśmy maj, pokonując po kapitalnym meczu KGHM ZANAM Polkowice 4:2! Następnie zremisowaliśmy z Ruchem Zdzieszowice (1:1) po którym to remisie pracę stracił trener Krystian Pikaus a zastąpił go Grzegorz Podstawek. Debiut nowego trenera wypadł okazale, bowiem pokonaliśmy Lechię Dzierżoniów 3:1 ale potem na kolejną wygraną musieliśmy czekać trzy kolejki (remisy z Górnik II Zabrze 2:2, Pniówek Pawłowice Śl. i wygrana z Falubazem Zielona Góra 2:1). Po nienajlepszym maju nasza drużyna spadła na czwarte miejsce w tabeli ale do lidera traciła jedynie dwa punkty i myśląc o awansie na kolejną stratę punktów nie mogła już sobie pozwolić.

Czerwiec 2018

Chcąc awansować do II ligi nasza drużyna nie dość, że musiała liczyć na potknięcie rywali to jeszcze dodatkowo sama musiała wygrać wszystkie mecze. Niestety, już w pierwszym z nich z jednym z bezpośrednich rywali do awansu Gwarkiem Tarnowskie Góry zremisowaliśmy 1:1 a matematyczne szanse na awans straciliśmy remisując kolejny mecz z Piastem Żmigród. W ostatniej kolejce sezonu 2017/2018 nasi zawodnicy w mocno odmłodzonym składzie zremisowali z rezerwami Zagłębia Lubin i ostatecznie zakończyli rozgrywki na czwartym miejscy tracąc do lidera Skry Częstochowa 3 punkty.

Mimo braku awansu sezon 2017/2018 możemy uznać bardzo udany bowiem do prawie ostatniej kolejki walczyliśmy o awans z drużynami o znacznie większych budżetach a dobra postawa naszych zawodników zaowocowała transferami do wyższych lig.

Najlepszymi strzelcami drużyny w sezonie 2017/2018 zostało dwóch zawodników Marcin Nowacki oraz Dominik Bronisławski, którzy zdobyli po 13 goli. Najwięcej minut na boisku spędził Wojciech Jurek (2942), który o 89 minut wyprzedził Michała Sikorskiego.

W minionych rozgrywkach Stal wygrała 17 meczów, 8 przegrała i 9 zremisowała.

Lipiec 2018

Przerwa między sezonami była bardzo krótka i już 02.07.2018 nasi zawodnicy przystąpili do treningów przed startem sezonu 2018/2019. Już pięć dni później rozegraliśmy pierwszy sparing w którym zremisowaliśmy z MKS Kluczbork 0:0. Następnie przyszła skromna wygrana z Polonią Nysa i kolejny remis, tym razem ze Ślęzą Wrocław. Kolejne dwa mecze kontrolne to przegrane z Agroplonem Głuszyna i Polonią Bytom. Drugą wygraną w letnich meczach sparingowych zanotowaliśmy z Małąpanwią Ozimek (6:2) a w próbie generalnej przed startem ligi z KKS Kalisz ponieśliśmy skromną przegraną (0:1).

Lipiec to także czas wielu rozstań z zawodnikami, którzy dzięki dobrym występom dostali szansę pokazania się w wyższych ligach. Dominik Bronisławski trafił do GKS Katowice (I liga), natomiast Kamil Zalewski oraz Wojciech Jurek do beniaminka II Ligi Skry Częstochowa. Transferem do występującego w Ekstraklasie Giblartaru LYNX FC, może pochwalić się Aleksander Januszkiewicz. Ponadto, występy na szczeblu III-ligowym postanowił zakończyć Michał Sikorski a wolną rękę w poszukiwaniu klubu dostali Piotr Szermach oraz Jakub Żmuda. Jeśli dodamy do tego odejście Mirosława Szymkowiaka (powrót z wypożyczenia do Piasta Gliwice) i jak się później okazało, tylko chwilowe Dawida Lipińskiego to śmiało możemy pisać o rewolucji kadrowej w Stali.

W miejsce odchodzących zawodników klub ściągnął oczywiście nowych w dużej mierze młodych, którzy mają za zadanie uczyć się od starszych i doświadczonych – dorosłej piłki.

Do drużyny dołączyli Piotr Stępień (Małapanew Ozimek), Kewin Paszek (Ruch Chorzów), Michał Kuriata, Karol Danielik oraz Kamil Sosna (wszyscy Śląsk Wrocław) oraz Jakub Horański (FC Wrocław Academy). Do kadry dołączono także najlepszych juniorów – Daniela Jankowskiego oraz Dawida Gawrońskiego.

Sierpień 2018

Sierpień to początek ligi i pewna wygrana w Dzierżonowie z Lechią. Potem było już niestety gorzej i dwie przegrane z Ruchem Zdzieszowice i Ślęzą Wrocław. Na kolejną wygraną musieliśmy czekać do czwartej kolejki i wyjazdowej wygranej z rezerwami Górnika Zabrze. Niestety później przyszły dwie przegrane z Zagłębiem II Lubin 3:4 (mimo prowadzenia 3:1 w 78.minucie) i kompromitacja w Legnicy (przegrana 0:5 a mogło być znacznie wyżej).

W między czasie nasi zawodnicy świetnie radzili sobie w rozgrywkach wojewódzkiego Pucharu Polski, w których pewnie i wysoko pokonali Olimpię Lewin Brzeski 9:1 oraz Victorię Chróścice 4:0 i awansując do 1/8 tych rozgrywek.

Sierpień to także kolejne transfery do klubu. Do Stali dołączyli dwaj obcokrajowcy Ivan Lacusta oraz Igor Nahornyj a w ostatnim dniu okienka transferowego – Łukasz Żegleń. Klub podpisał także umowę z obrońcą Krzysztofem Sucheckim ale po kilku dniach zawodnik poprosił o jego rozwiązanie (problemy zdrowotne).

Wrzesień 2018

Wrzesień rozpoczął się od zwolnienia trenera Podstawka w miejsce którego zatrudniono Piotra Jacka. W swoim debiucie, dość pechowo ale po dobrym meczu podopieczni trenera Jacka przegrali z jednym z faworytów ligi Gwarkiem Tarnowskie Góry 2:3, tracąc gola w doliczonym czasie gry. Później ponownie dość pechowo, nie będąc gorszą drużyną przegraliśmy z MKS Kluczbork i dopiero w swoim trzecim meczu nowy szkoleniowiec mógł się cieszyć z trzech punktów i wygranej ze Stilonem Gorzów. Jak się okazało była to chwilowa przedwczesna radość, bowiem DZPN dopatrzył się występu nieuprawnionego zawodnika i zarządził walkower dla Stilonu (ostatecznie po odwołaniu się klubu pozostawiono wynik z meczu i trzy punkty dla Stali). Wrzesień „żółto-niebiescy” zakończyli wyjazdowym remisem z Pniówkiem Pawłowice Śląskie. Po wrześniu z dziesięcioma punktami na koncie Stal znajdowała się w tabeli tuż nad miejscem spadkowym.

We wrześniu kadra naszej drużyny został dodatkowo wzmocniona dwoma zawodnikami - Patrykiem Porębą oraz powracającym Dawidem Lipińskim.

Październik 2018

Październik rozpoczęliśmy od pechowej przegranej z Rekordem Bielsko-Biała w którym także swoje dołożył sędzia nie gwiżdżąc ewidentnego rzutu karnego dla Stali w końcówce, następnie musieliśmy uznać kolejną porażkę w Gać z Foto-Higieną ale potem było już tylko lepiej i wygrana z Wartą Gorzów.

W między czasie nasi zawodnicy, po „szalonym” meczu pokonali w 1/8 finału wojewódzkiego Pucharu Polski Agroplon Głuszyna i zameldowali się w 1/4 tych rozgrywek.

W październiku miało miejsce także ostatnie wzmocnienie naszej drużyny bowiem do Stali z GKS Bełchatów dołączył Kamil Szubertowicz.

Listopad 2018

W listopadzie Stal zagrała tak jak liczyli na to kibice od początku sezonu. Pewne wygrane z Agroplonem Głuszyna i Piastem Żmigród oraz remis w meczu wyjazdowym z Ruchem Radzionków i dość pechowa ale po bardzo wyrównanym meczu z liderem Górnikiem Polkowice, przegrana – pozwoliła naszej drużynie zakończyć tą rundę na dwunastym miejscu z sześcioma punktami przewagi nad strefą spadkową. Oprócz wygranych i punktów bardzo dobra była gra Stali w tych meczach, dzięki czemu z dużym optymizmem możemy patrzeć w przyszłość.

Grudzień 2018

W grudniu odbył się pierwszy sparing Stali w przerwie zimowej w której trener Jacek dał pograć młodym i testowanym zawodnikom, którzy na tle rywala Ruchu Chorzów wypadli bardzo przyzwoicie (przegrana 0:1). Ostatni trening odbył się 14.12.2018 a sezon zakończyliśmy klubowa wigilią, na której podziękowaliśmy sponsorom i zawodnikom za 2018 rok.

W grudniu odbyła się także, druga edycja, Stal Brzeg Conference organizowana przez naszą Akademię, która z roku na rok przyciąga coraz liczniejszą liczbę trenerów i prelegentów.

Najlepszym strzelcem drużyny po rundzie jesiennej jest Damian Celuch, który z 11 golami zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji strzelców naszej grupy.

Najwięcej minut na boisku w minionej rundzie spędził Dawid Pożarycki (1350), który o 93 minuty wyprzedził Damiana Celucha.

Największą liczbą asysty w rundzie jesiennej może się pochwalić Tomasz Gajda (6).

Rok 2018 powoli za nami. Rok który przyniósł wzloty i upadki ale który dalej umacnia pozycję piłkarskiej Stali na „rynku” piłkarskim. Jaki będzie rok 2019, tego nie wiemy ale zrobimy wszystko aby nie był gorszy niż miniony i aby nasi kibice mieli wiele powodów do radości z gry naszych zawodników.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości