Ślęza Wrocław kolejnym rywalem Stali

W najbliższą sobotę drużynę Stali czeka ostatni mecz w tym roku przed własną publicznością. Rywalem żółto-niebieskich będzie piąta w tabeli Ślęza Wrocław, czyli od kilku lat czołowy zespół rozgrywek. W ostatnich dwóch meczach na własnym obiekcie zagraliśmy bardzo dobrze i pozostaje nam liczyć na to, że ponownie postawimy się wyżej notowanemu rywalowi i zdobędziemy jakże potrzebne punkty.

1 KS Ślęza powstał w 1945 roku i jest najstarszym klubem sportowym we Wrocławiu. Powstały klub od początku posiadał wiele sekcji, z których do dziś istnieje drużyna koszykówki kobiet (dwukrotne mistrzynie Polski) oraz drużyna piłkarska. Piłkarze nożni przez wiele lat występowali na różnych poziomach rozgrywkowych, w XX wieku przeważnie nie schodząc poniżej III ligi, a pod koniec lat 80. będąc nawet o krok od awansu do ekstraklasy. W późniejszych latach nie zawsze jednak było tak dobrze, bowiem w 2005 roku Ślęza znalazła się nawet w A-klasie. Powolna odbudowa klubu sprawiła, że w ostatnich sezonach żółto-czerwoni występując w III lidze stali się jej czołowym zespołem. Poprzednie rozgrywki ekipa trenera Kowalskiego zakończyła na 2. miejscu w tabeli, zdobywając 66 punktów (13 oczek mniej od Górnika Polkowice).

W letniej przerwie pomiędzy rozgrywkami również w Ślęzie doszło do zmian w kadrze. Największym ubytkiem było odejście bramkostrzelnego Mateusza Kluzka (Pogoń Siedlce). Do klubu z kolei trafiło kilku młodych zawodników, doświadczony Robert Pisarczuk z II ligi oraz dwóch obcokrajowców.

Przyszli: Semir Idris Ahmed (Victoria Ruszów), Tomasz Dyr (MKS Kluczbork), Jakub Gil (Lech Poznań), Kacper Koziarz i Szymon Tragarz (Polonia/Stal Świdnica), Robert Pisarczuk (Górnik Łęczna), Jose Luiz Santiago Gutierrez (Piast Gliwice - futsal).

Odeszli: Jakub Berkowicz, Łukasz Palmowski i Filip Skórnica (wszyscy GKS Mirków), Hubert Banach (Siarka Tarnobrzeg), Mateusz Kluzek (Pogoń Siedlce), Szymon Lewkot (Śląsk Wrocław), Dawid Molski (Orzeł Prusice), Filip Olejniczak (Orzeł Pawłowice).

Obecny sezon układa się dla wrocławian całkiem przyzwoicie. Jak na razie Ślęzę nie dotknął żaden głębszy kryzys i drużyna regularnie punktuje. 6 zwycięstw, 5 remisów i 4 porażki sumuje się na 23 punkty, co daje solidną piątą lokatę w tabeli. Strata do liderującego Śląska II Wrocław wynosi 7 oczek i jeśli ekipa trenera Kowalskiego będzie nieco rzadziej gubiła punkty, na wiosnę może jeszcze włączyć się do walki o awans. Nasi sobotni rywale większość swojej zdobyczy ugrali na wyjazdach, zdobywając tam 12 punktów (bilans 3-3-2). Najlepszym strzelcem Ślęzy jest Hubert Muszyński (4 trafienia), 3 gole zdobył Szymon Lewkot, a dwukrotnie do siatki rywali trafiali Piotr Kotyla, Maciej Matusik, Robert Pisarczuk, Mateusz Stempin i Kornel Traczyk.

Pierwsze w historii bezpośrednie starcia obu drużyn miały miejsce w sezonie 1979/80, jednak nie znamy wyników tamtych spotkań. Był to wówczas zarówno dla Stali, jak i Ślęzy sezon bardzo nieudany, bowiem oba zespoły nie zdołały się utrzymać w dawnej III lidze. Kolejne starcia miały miejsce od czasu powrotu do III ligi w 2016 roku. Do dzisiaj możemy wspominać wspaniałą wygraną w Brzegu 6:0, czy niezwykle emocjonujące starcie z ubiegłego roku, wygrane 3:2 po golu w doliczonym czasie.

Historia bezpośrednich spotkań:

22.10.2016, III liga: Stal - Ślęza 3:3 (bramki: Gancarczyk, Żegleń 2 - Traczyk, Szczebelski, Firlej)

31.05.2017, III liga: Ślęza - Stal 1:0 (Firlej)

5.08.2017, III liga: Stal - Ślęza 6:0 (Bronisławski, Jurek, Kolanko, Lipiński 3)

11.03.2018, III liga: Ślęza - Stal 2:3 (Stempin, Firlej - Celuch, Bronisławski, Nowacki)

18.08.2018, III liga: Ślęza - Stal 3:1 (Traczyk, Kluzek, Jakóbczyk - Stępień)

23.03.2019, III liga: Stal - Ślęza 1:1 (Cieślik - Olejniczak).

Przedostatnia tegoroczna kolejka i ostatni mecz w Brzegu zapowiada się niezwykle ciekawie. Spotkania ze Ślęzą zawsze były bardzo emocjonujące i liczymy, że podobnie będzie w najbliższą sobotę. 15. miejsce w tabeli sprawia, że w każdym meczu musimy walczyć o trzy punkty i nie inaczej będzie tym razem. Kolejny ligowy mecz w Brzegu odbędzie się za ponad sto dni, więc tym bardziej zachęcamy do przyjścia na sobotnie starcie!

16. kolejka III ligi (grupa 3)

Stal - Ślęza Wrocław

16.11.2019 (sobota), godz. 13:30

Stadion Miejski w Brzegu.