To już 49 lat!

W dniu jutrzejszym (25.01.2016), nasz klub będzie obchodził 49 urodziny! Wszystko zaczęło się 25 stycznia 1967 roku, kiedy to do życia powołano Międzyzakładowy Klub Sportowy STAL BRZEG. Z inicjatywą powołania nowego klubu wystąpiły brzeskie zakłady metalowe: Fabryka Maszyn Rolniczych AGROMET, Fabryka Silników Elektrycznych BESEL oraz Brzeskie Zakłady Przemysłowe. Początkowo w klubie działały cztery sekcje: piłka nożna, koszykówka, siatkówka oraz tenis stołowy.

Piłkarze Stali występy rozpoczęli od A-Klasy by po dwóch latach zameldować się w III lidze. W sezonie 1973/74, Stal po raz pierwszy miała szansę awansować do II ligi. Niestety, po wygraniu III ligi (wówczas okręgówki) w turnieju barażowym musieliśmy uznać wyższość Walki Makoszowy. Co nie udało się w roku 1974, miało miejsce w 1976. Stal wywalczyła wówczas awans do II ligi, jednak ze względu na występ nieuprawnionego zawodnika, nasza drużyna została zdyskwalifikowana i cofnięta klasę niżej.

Przez następne lata „żółto-niebiescy” nie potrafili już nawiązać do poprzednich sukcesów. Kilka sezonów spędzonych w III lidze, było największymi sukcesami sekcji piłki nożnej.

W tym czasie sukcesy święciła za to sekcji koszykówki a ich apogeum przypada na sezon 1989/90, w którym to roku „Stalówki” zajęły czwarte miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Koniec lat osiemdziesiątych i lata dziewięćdziesiąte to bardzo trudne czasy dla Stali. Kłopoty finansowe doprowadziły do bankructwa klubu i powołania Brzeskiego Towarzystwa Piłkarskiego, które na czele z Prezesem Januszem Żebrowskim podjęło się próby reaktywacji piłki nożnej w Brzegu.

W 2004 roku Juniorzy Stali, pod wodzą trenera Bartosza Kowalskiego, wygrali ligę wojewódzką w wyniku czego zmierzyli się z Koroną Kielce ale po bardzo wyrównanych meczach odpadli z rywalizacji. Taki sam los spotkał naszych juniorów siedem lat później, kiedy to jedenastka prowadzona przez trenera Zbigniewa Marca uległa Zagłębiu Lubin.

Powrót do historycznej nazwy Stal ,nastąpił 16 kwietnia 2009 roku.

Dziś - Stal to ponad 230 zawodników grających i trenujących pod okiem doświadczonych trenerów.  A wszystko to dzięki wsparciu władz miasta, sponsorów i kibiców, którzy są naszym 12 zawodnikiem!

Jako jeden z nielicznych klubów w województwie opolskim, możemy się pochwalić grą naszych drużyn w najwyższych klasach rozgrywkowych prowadzonych przez Opolski Związek Piłki Nożnej. W sezonie 2014/2015, Trampkarze Stali, zostali mistrzami województwa. Walkę o Centralną Ligę Juniorów, wciąż toczą juniorzy starsi. Seniorzy w IV lidze są zdecydowanym liderem i głównym kandydatem do wygrania ligi i awansu do zreformowanej III ligi.

Wsłuchując się w słowa piosenki, która niesie się po naszym stadionie „ BYŁA, JEST I BĘDZIE - BRZESKA STAL”, mamy nadzieję, że to co najlepsze dopiero przed nami.

Solenizantce – życzymy, powrotu tam gdzie jej miejsce :-), wychowaniu wielu reprezentantów Polski i co najmniej 100 lat!

Z tego też miejsca chcemy podziękować wszystkim działaczom, zawodnikom i kibicom, którzy przez niemal 50 lat tworzą historię Stali Brzeg!

Ps. Jeśli ktoś posiada stare zdjęcia z zawodnikami lub innymi wydarzeniami związanymi z historią Stali, prosimy o przesłanie na adres: stalbrzeg67@gmail.com

Powiązana galeria: