Totolotek Puchar Polski: Stal - Olimpia Elbląg

Już we wtorek, po ponad 30 latach przerwy nasza drużyna powróci na szczebel centralny Pucharu Polski! W oddzielnym wpisie przypomnimy historyczne boje Stali na tym szczeblu, ale teraz przedstawiamy naszego rywala - Olimpię Elbląg. Pierwszy gwizdek meczu I rundy Totolotek Pucharu Polski zabrzmi o godzinie 15:30.

Klub piłkarski w Elblągu powstał w 1945 roku. Przez wiele lat funkcjonował pod różnymi nazwami, ale jako "Olimpia" występuje od roku 1960. Największymi sukcesami drużyny są występy na drugim poziomie rozgrywkowym (przez 9 sezonów), głównie w latach 70. i 80. W sezonie 2010/11 elblążanie zdołali jeszcze awansować do I ligi, lecz w następnym sezonie z hukiem zlecieli poziom niżej. Ostatnie cztery sezony Olimpia spędziła w II lidze, choć w poprzednim sezonie omal nie zaliczyła degradacji. Bramka w ostatniej minucie ostatniego meczu sezonu (w Toruniu) dała ekipie trenera Noconia 13. miejsce w tabeli i utrzymanie w lidze.

Latem w drużynie doszło do całkiem sporej wymiany zawodników. Klub opuściło aż 12 piłkarzy, którzy jednak raczej nie byli pierwszoplanowymi postaciami. W ich miejsce przyszło 10 nowych nazwisk, z których wyróżnić należy Brychlika (4 gole w tym sezonie) oraz Żołądzia i Ryka (obaj rozegrali już 10 meczów).

Przyszli: Michał Bednarski (Arka II Gdynia), Przemysław Brychlik (ROW 1964 Rybnik), Kamil Dziwulski (Sokół Ostróda), Dawid Jabłoński (Radomiak Radom), Sebastian Milanowski (rezerwy), Michał Miller (Sokół Aleksandrów Łódzki), Daniel Morys (Wisła Kraków), Oskar Ryk (Gryf Wejherowo), Łukasz Sarnowski (rezerwy), Bruno Żołądź (Othellos Athienou - Cypr)/

Odeszli: Jakub Bojas (Radunia Stężyca), Michał Fidziukiewicz (Stal Stalowa Wola), Wojciech Jurek (Fram Larvik - Norwegia), Dawid Kapłon (Sokół Ostróda), Anton Kołosow (Huragan Morąg), Kacper Korkliniewski (Zatoka Braniewo), Bartosz Nowicki (Olimpia Grudziądz), Michał Ressel (Huragan Morąg), Oskar Rynkowski (Sokół Ostróda), Korneliusz Sochań (SP Zawisza Bydgoszcz), Mateusz Szmydt (Huragan Morąg), Piotr Zaleski (Grom Nowy Staw).

Po dziesięciu kolejkach II ligi zespół Olimpii zajmuje 4. miejsce w tabeli, gwarantujące grę w barażach o awans. W dotychczasowym bilansie 5 zwycięstw, 3 remisów i 2 porażek uwagę zwraca znakomita forma elblążan na wyjazdach. W nich ekipa trenera Noconia jeszcze nie przegrała, wygrywając 3 mecze i jeden remisując, przy bilansie bramkowym 8:2! Najlepszym strzelcem drużyny (jak i całej II ligi) jest Damian Szuprytowski (7 bramek). Cztery trafienia zaliczył Michał Kuczałek, a trzy Przemysław Brychlik.

Klub z Elbląga ma również za sobą pierwszy mecz w Totolotek Pucharze Polski. W spotkaniu rundy wstępnej, rozegranym 6 sierpnia Olimpia pokonała naszego ligowego rywala - ROW 1964 Rybnik 2:1.

Dotychczasowe mecze:

1. kolejka II ligi: Olimpia - Lech II Poznań 4:0 (bramki: Kuczałek 2, Ryk, Szuprytowski)

2. kolejka: Olimpia - Górnik Polkowice 1:1 (Miller)

3. kolejka: Elana Toruń - Olimpia 0:2 (Szuprytowski 2)

4. kolejka: Olimpia - Widzew Łódź 1:1 (Szuprytowski)

5. kolejka: GKS Katowice - Olimpia 1:1 (Szuprytowski)

6. kolejka: Olimpia - Stal Stalowa Wola 0:1

7. kolejka: Resovia - Olimpia 0:1 (Kuczałek)

8. kolejka: Olimpia - Znicz Pruszków 1:2 (Brychlik)

9. kolejka: Gryf Wejherowo - Olimpia 1:4 (Szuprytowski 2, Miller, Kuczałek)

10. kolejka: Olimpia - Bytovia Bytów 2:1 (Szuprytowski, Brychlik)

Runda wstępna Totolotek Pucharu Polski: Olimpia - ROW 1964 Rybnik 2:1 (Brychlik, Szuprytowski).

Z racji znacznej odległości pomiędzy obiema drużynami (prawie 600 km!) oraz gry na różnych szczeblach rozgrywkowych, Stal jeszcze nigdy nie rozegrała meczu z Olimpią Elbląg. Naszą drużynę powinien znać trener rywali Adam Nocoń, który prowadząc w III lidze Ruch Zdzieszowice mierzył się dwukrotnie z żółto-niebieskimi. Oba mecze zakończyły się wówczas bezbramkowymi remisami.

Ostatnie mecze naszej drużyny były bardzo słabe pod wieloma względami. Wtorkowe starcie z drugoligowym rywalem będzie znakomitą okazją do rehabilitacji. Co prawda faworytem jest drużyna z Elbląga, ale jak wiemy puchary rządzą się swoimi prawami i liczymy na to, że nasi piłkarze pokażą w końcu charakter i powalczą z wyżej notowanym rywalem. Może to nasz zespół będzie tym, który w obecnych rozgrywkach pucharowych napisze swoją piękną historię? Liczymy również na naszych kibiców, którzy mimo ligowych niepowodzeń mogą udowodnić, że są z zespołem na dobre i na złe!

I runda (1/32 finału) Totolotek Pucharu Polski

Stal - Olimpia Elbląg

24.09.2019 (wtorek), godzina 15:30

Stadion Miejski w Brzegu.