Z Unią Turza Śl. o podium

To już ostatnia kolejka III Ligi naszej grupy w obecnym sezonie. Ostatnia ale nie znaczy że nudna, bowiem dopiero po niej poznamy „Mistrza” i wszystkich spadkowiczów. Do Olimpii Kowary oraz Górnika Wałbrzych dołączy (1) lub w zależności od losów Polonii Bytom dołączą (2): Lechia Dzierżoniów, Śląsk II Wrocław lub nasz sobotni rywal Unia Turza Śląska. Więc na pewno gospodarzom jutrzejszego meczu motywacji nie zabraknie ale i nasza drużyna ma o co walczyć, bowiem nasze zwycięstwo przy przegranej Miedzi II Legnica da nam podium na koniec sezonu. Zapowiada się bardzo ciekawy mecz!

Unia Turza Śląska to podobnie jak Stal beniaminek obecnych rozgrywek. Historyczny awans do III Ligi dał im wygrany baraż z faworyzowanym Gwarkiem Tarnowskie Góry. Rundy jesiennej turzanie nie zaliczą do udanych a 12 punktów w 17 meczach dało im trzecie od końca miejsce w tabeli. W przerwie zimowej w Turzy Śląskiej zrobiono wiele aby wzmocnić drużynę i powalczyć o pozostanie w III Lidze. Liczne transfery do klubu spowodowały lepszą grę i zdecydowanie okazalszy dorobek punktowy (21 na wiosnę) ale i inne drużyny z dołu tabeli także równo punktowały i obecnie po 33 kolejkach Unia zajmuje także trzecie od końca miejsce. Teoretycznie aby się utrzymać Unii wystarczy remis (mała tabela Lechia 8 pkt, Unia 5 pkt, Śląsk II 2 pkt) ale to tylko i wyłącznie w przypadku przegranych Śląska II oraz Lechii Dzierżoniów i dodatkowo startu Polonii Bytom w IV lub niższej lidze.

Jak już wspomniano Unia w rundzie wiosennej to już całkiem inna drużyna niż we wcześniejszej rundzie. Zakładając że liczone byłyby tylko wyniki z obecnej rundy Unia już zapewniłaby sobie utrzymanie (14 miejsce – 21 punktów). Ale w tabeli liczą się dwie rundy i po nich Unia obecnie z dorobkiem 33 punktów zajmuje 16 miejsce. Na ich dorobek punktowy składa się osiem wygranych i dziewięć remisów. Bilans goli na niewielkim minusie 45 zdobytych i 53 straconych.

Zgoła odmiennie wyglądają statystyki naszej drużyny, która jako beniaminek, patrząc na tabelę utrzymanie zapewniła sobie już w 21 kolejce a wciąż pozostaje w grze o ligowe podium.

Patrząc na wyniki osiągane przez naszych rywali w meczach domowych widać że lepiej czują się oni u siebie niż na wyjazdach, aczkolwiek trudno nazwać stadion w Turzy Śląskiej „twierdzą”. Wpływ na lepszą grę turzan u siebie ma na pewno specyficzne (bardzo wąskie) boisko, na którym gra skrzydłami jest bardzo ciężka i zdecydowanie lepiej się bronić niż atakować.

Jak już wspomniano wcześniej, w rundzie wiosennej Unia spisuje się dość dobrze. Zdarzały się naszym rywalom wysokie przegrane (0:4 z Ruchem Zdzieszowice) czy szalone mecze 3:4 z Lechią Dzierżoniów ale i spektakularne wygrane: 4:0 w Wałbrzychu z Górnikiem oraz w Kowarach z Olimpią. Zawodnicy naszych sobotnich rywali urwali także punkty min. Miedzi II Legnica czy Skrze Częstochowa oraz pokonali KGHM ZANAM Polkowice.

Najlepszym strzelcem drużyny Unii jest zdobywca 13 goli – Dawid Hanzel. Siedem mniej na swoim koncie ma najbardziej znany zawodnik turzan Dariusz Pawlusiński (występował min. w Cracovii, Termalice Bruk-Bet, czy GKS-ie Bełchatów).

W przerwie zimowej przez drużynę naszych rywali przeszło małe tornado! Do klubu dołączyło aż ośmiu nowych zawodników, natomiast klub opuściło siedmiu! Na zasadzie transferów definitywnych przybyli: Michał Szczurek (Concordia Knurów), Marcin Zarychta (Piast Gliwice), Patryk Dudziński (ROW Rybnik) oraz Dawidowie Mikołajec i Fugiel (obaj z Krupińskiego Suszec). Ponadto na zasadzie wypożyczenia do Turzy, przybyli: Krystian Dudała (Zagłębie Sosnowiec), Łukasz Czajka (Górnik II Zabrze) oraz Paweł Polak (ROW Rybnik).

Tak duża liczba nowych zawodników wiąże się z odejściem innych. Większość z nich trafiła na zasadzie wypożyczeń do niższych lig. Do APN Odra Wodzisław trafili: Sebastian oraz Emanuel Markiewiczowie oraz Karol Wacławiec. Do Granicy Ruptawa trafili Szymon Sosna oraz Łukasz Jagła (powrót z wypożyczenia). Ponadto z dwoma zawodnikami: Błażej Radler oraz Jan Sitko rozwiązano kontrakty.

Jak pokazują wyniki osiągane przez naszych rywali zmiany mimo że liczne to jednak przyniosły zamierzony efekt.

W meczu 17 kolejki rozegranym jesienią w Brzegu, Stal pokonała Unię Turza Śląska 3:2. Spotkanie to było rozgrywane w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, przy mocno padającym deszczu, przez co murawa była bardzo nasiąknięta. Nasza drużyna kontrolowała ten mecz a strata drugiego gola miał już miejsce w doliczony czasie gry.

Jutro w Turzy Śląskiej zapowiada się bardzo ciekawy mecz, w którym obie drużyny mają o co grać. Gospodarze o utrzymanie natomiast Stal o podium. Nie wszystko zależy tylko i wyłącznie od obu jedenastek, które o 17:00 wybiegną na murawę  w Turzy Śl. ale aby przedłużyć swoje szansę i nadzieję obie drużyny potrzebują zwycięstwa! Jak będzie i kto się będzie cieszył po ostatnim gwizdku? Zobaczymy już o 19:00!

III Liga 34 kolejka

Unia Turza Śląska – Stal