Piotr Józefkiewicz, trener rezerw: ta drużyna ma bardzo duży potencjał

Piotr Józefkiewicz, nowy trener rezerw Stali opowiedział nam o swoim powrocie do klubu oraz planach i celach na nadchodzący sezon. Zapraszamy do lektury.

Witamy ponownie w Stali! Jak to jest wrócić do swojego klubu po blisko 3,5 rocznej przerwie, tym razem w innej roli?

Witam. Bardzo się cieszę z szansy, jaką otrzymuję od zarządu klubu oraz możliwości rozwoju jako trener. Nie ukrywam, że była to dla mnie jedna z najtrudniejszych decyzji sportowych w życiu, bo po kilku latach spędzonych w Victorii Kościerzyce jest mi bardzo ciężko rozstać się z zespołem, który tam prowadziłem. Przede mną i całą moją drużyną bardzo ciężka praca.

Z pewnością jako trener będziesz jeszcze poznawał drużynę chłopaków, ale jakie są twoje wrażenia po pierwszych treningach? Jak oceniasz ich potencjał?

Pracę rozpocząłem w poniedziałek, odbyliśmy 4 jednostki treningowe i jedną grę kontrolną. Podejmując decyzję o trenowaniu młodych chłopaków miałem milion myśli: jak to będzie, jak oni zareagują na decyzje o piłce seniorskiej. Już teraz mogę powiedzieć: jestem spokojny o to, że będziemy bardzo dobrze przygotowani do ligi i godnie będziemy reprezentować żółto-niebieskie barwy. Mamy bardzo duży potencjał, który będę starał się wykorzystać maksymalnie w każdym meczu.

Jako zawodnik charakteryzowałeś się determinacją, walką i "jazdą na tyłku". Twoja drużyna również będzie się tym cechowała?

Jak się nie ma umiejętności piłkarskich, to czymś trzeba nadrabiać :) Mam nadzieję, że moja drużyna będzie bardzo dobrze zorganizowana taktycznie i pokażemy się z jak najlepszej strony. Chcę grać bardzo atrakcyjnie dla oka i ofensywnie bo wiem, że chłopaków na to stać. Czy będą jeździć na tyłku - nie wiem, czas pokaże, ale już teraz mogę zapewnić wszystkich, że to będzie drużyna, która nie odpuści centymetra na boisku ani przez minutę. I to na pewno będzie nas charakteryzować.

Dużym wyzwaniem dla naszych juniorów będzie nauczenie się piłki seniorskiej i przestawienie na inną grę? Nie ukrywajmy, że zespoły z A- czy B-klasy bazują często głównie na walce fizycznej.

Jest to duży przeskok pod względem fizycznym, ale już po pierwszym sparingu mogę powiedzieć, że trafiłem naprawdę na bardzo dobrych piłkarsko chłopaków, którzy również nie odstawiają nogi. Staramy się ciężko pracować na treningach, żeby ta praca później przynosiła efekty na meczach. Na pewno nie przestraszymy się przeciwnika dlatego, że będzie większy. Po drugie piłka w A-klasie czy B-klasie już się trochę zmieniła, a trenerzy bardziej patrzą na to, żeby rozwijać swoje zespoły i aby ich drużyny prezentowały dobry poziom piłkarski. Granie przysłowiowej "lagi" do przodu powoli się kończy.

Będąc zawodnikiem pracowałeś z wieloma trenerami. Od którego nauczyłeś się najwięcej?

Najtrudniejsze pytanie, bo chciałbym, aby żaden trener się nie obraził :) Z tego miejsca pozdrawiam serdecznie wszystkich, z którymi miałem przyjemność pracować. Mocna defensywa i bardzo dobry kontratak - zdecydowanie trener Sobczak, prowadzenie zespołu i dobra atmosfera w drużynie - jedyny w swoim rodzaju trener Pikaus, dyscyplina taktyczna i organizacja zajęć - Marcin Nowacki. Oczywiście trzeba też wspomnieć o treningach motorycznych z Markiem Świdrem, człowiekiem, który zawsze służy pomocą.

Jakie cele postawił przed tobą klub? Awans do A-klasy to priorytet w nadchodzącym sezonie?

Nadrzędnym celem dla całego środowiska piłkarskiego Stali jest przygotowanie i wychowanie jak największej ilości chłopców do pierwszej drużyny. I wiem, że jeżeli skupimy się na pracy drużynowej, a dodatkowo każdy poprawi umiejętności indywidualne, to z roku na rok będziemy robić też awanse sportowe. Ja jestem takim człowiekiem i trenerem, że zawsze angażuję się na 100% we wszystko co robię, dlatego sam stawiam sobie za cel awans w tym sezonie i wiem, że mój zespół na to stać.

Dziękujemy za rozmowę!

Dziękuję i do zobaczenia na meczach drugiej drużyny.

Poniżej zamieszczamy też terminarz Stali II Brzeg w rundzie jesiennej (B-klasa, grupa 4):

1. kolejka (22 sierpnia): LZS Przylesie Dolne - Stal II Brzeg

2. kolejka (29 sierpnia): Stal II Brzeg- LZS Wierzbnik