Pójść za ciosem. ROW 1964 Rybnik - Stal (ZAPOWIEDŹ)

Pójść za ciosem. ROW 1964 Rybnik - Stal (ZAPOWIEDŹ)

Po znakomitym środowym meczu i rozgromieniu Polonii Nysa 7:1, piłkarze Stali w dobrych humorach udadzą się na trudny wyjazd do Rybnika. Tym razem poprzeczka powinna być zawieszona znacznie wyżej, gdyż miejscowy ROW 1964 w tym sezonie jeszcze nie przegrał meczu i wydaje się prezentować wysoką formę. Liczymy na pójście za ciosem i przerwanie niechlubnej serii wyjazdowych meczów w III lidze bez zwycięstwa, gdyż licznik bije i wynosi już niemal 450 dni - ostatni raz na terenie rywala wygraliśmy 29 maja 2019 z Agroplonem Głuszyna (4:0).

Historia klubu ROW Rybnik sięga 1964 roku. Sekcja piłkarska powstała wówczas z połączenia dwóch mniejszych klubów: Górnika Rybnik i Górnika Chwałowice. Największe sukcesy zespół z Rybnika odnosił w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, przez 7 lat występując na najwyższym szczeblu rozgrywkowym (I liga), a także czterokrotnie reprezentując Polskę w Pucharze Intertoto i dwukrotnie zwyciężając w tych rozgrywkach. Na początku lat 90. wraz z przemianami gospodarczymi w kraju, KS ROW Rybnik przeszedł w stan upadłości. W 2003 roku na bazie grającego w okręgówce Energetyka Rybnik reaktywowano ROW, który od tego czasu piął się w rozgrywkach ligowych, przez jeden sezon (2013/14) występując nawet na zapleczu Ekstraklasy. Od czerwca 2015 klub istnieje pod historyczną nazwą ROW 1964 Rybnik. 

Ostatni sezon, zakończony po rozegraniu 18. kolejek nie był udany dla rybniczan. Zielono-czarni zakończyli go na 14. miejscu z 22 punktami (jedna pozycja wyżej od Stali). Oczekiwania na pewno były wyższe, dlatego obecne rozgrywki są szansą na rehabilitację. 

ROW jeszcze w czerwcu rozpoczął letni okres przygotowawczy. Ekipa trenera Rolanda Buchały rozegrała przed sezonem cztery sparingi (3:1 z KS Chełmek, 2:2 z Unią Książenice, 0:0 z Unią Turza Śląska i 3:2 z Górnikiem II Zabrze) oraz aż cztery mecze pucharowe w terytorialnym i wojewódzkim Pucharze Polski. W tych drugich rozgrywkach nasi sobotni przeciwnicy dotarli do półfinału, gdzie przegrali z późniejszym triumfatorem - Pniówkiem Pawłowice Śl. - aż 0:4.

W kadrze rybniczan nie doszło do wielu zmian, choć odejścia Plizgi czy Szkatuły mogły być odczuwalne. Łącznie klub opuściło pięciu zawodników, a w ich miejsce przyszło trzech nowych.

Przyszli: Łukasz Krakowczyk (Piast Gliwice), Daniel Jona (Odra Centrum Wodzisław Śl.), Marcel Vasil (MFK Karvina).

Odeszli: Dawid Plizga (Unia Racibórz), Przemysław Szkatuła i Patryk Zapała (obaj Pniówek Pawłowice Śl.), Grzegorz Pilny i Bartosz Kunat (obaj Unia Książenice).

Po trzech kolejkach obecnego sezonu ROW 1964 Rybnik ma na swoim koncie 5 punktów i zajmuje 4. miejsce w tabeli (choć pamiętajmy, że zespoły mają różną ilość rozegranych spotkań). Na pięć oczek złożyła się jedna wygrana i dwa remisy. Na własnym obiekcie nasi przeciwnicy dwukrotnie dzielili się punktami. Stal z czterema punktami jest na 8. miejscu.

Dotychczasowe mecze ROW-u 1964:

1. kolejka: ROW 1964 - Rekord B-B 1:1 (bramka: Pacholski)

2. kolejka: Polonia Nysa - ROW 1964 0:5 (Krotofil, Kuczera 2, Barańskyj, Wodecki)

3. kolejka: ROW 1964 - Foto-Higiena Gać 1:1 (Korytek sam.)

W ostatniej, środowej kolejce rybniczanie na własnym obiekcie podejmowali Foto-Higienę Gać. Mecz rozpoczął się dobrze dla miejscowych, gdyż już w 7. minucie samobójczym trefieniem wynik otworzył Korytek. ROW dążył do podwyższenia prowadzenia, ale to goście wyrównali po znakomitym uderzeniu Przybylskiego w 45. minucie. W drugiej części gry obie ekipy miały swoje okazje, choć bliżej decydującego trafienia byli gospodarze. Ba, nawet to trafienie zdobyli, lecz sędzia tego gola nie uznał. Tak mocno rozsierdziło to trenera miejscowych Rolanda Buchałę, że otrzymał on czerwoną kartkę. Ostatecznie mecz zakończył się podziałem punktów.

Historia dotychczasowych starć pomiędzy Stalą a ROW-em jest bardzo krótka, bo obejmuje tylko jeden mecz. W poprzednim sezonie przegraliśmy w Rybniku 0:2. Wynik został ustalony jeszcze w pierwszej połowie po golach Plizgi i Poloka. Po przerwie nie zdołaliśmy już odrobić strat i trzy punkty zostały na terenie rywali.

Po środowym spotkaniu z Polonią drużyna narobiła nam apetytów. Mamy nadzieję, że tamto zwycięstwo pomoże im złapać pewność siebie i w Rybniku powalczą o pełną pulę. Dodajmy jeszcze, że ze względu na objęcie miasta Rybnika tzw. "czerwoną strefą" z powodu epidemii koronawirusa, mecz odbędzie się bez udziału publiczności.

4. kolejka III ligi (grupa 3)

ROW 1964 Rybnik - Stal Brzeg

15.08.2020 (sobota), godz. 17:00

Stadion Miejski w Rybniku, ul. Gliwicka 72.

zdjęcie w artykule: fot. Rafał Wujec/Facebook ROW-u Rybnik

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości