Nowe otwarcie. Stal zagra z rezerwami Górnika (ZAPOWIEDŹ)

To był tydzień wielkich zmian w naszym klubie. W związku z niezadowalającymi wynikami Zarząd postanowił odwołać praktycznie cały sztab szkoleniowy Stali, misję poprowadzenia zespołu powierzając Marcinowi Nowackiemu. Ciężko oczekiwać, by w przeciągu kilku dni nowemu trenerowi udało się radykalnie odmienić grę żółto-niebieskich, ale mamy nadzieję, że impuls w postaci "nowej miotły" zadziała pozytywnie na naszych zawodników. W końcu potrzebujemy punktów jak tlenu, by jak najszybciej odskoczyć od strefy spadkowej.

Dla rezerw Górnika Zabrze, czyli naszego sobotniego rywala jest to już dziewiąty z rzędu sezon na poziomie III ligi. Drużyna w zdecydowanej większości jest oparta na młodych zawodnikach dopiero uczących się piłkarskiego rzemiosła, którzy w przyszłości mają zasilić kadrę pierwszego zespołu. Zdarza się, że do drugiej drużyny 14-krotnych Mistrzów Polski "spadają" piłkarze z ekstraklasy, natomiast w obecnych rozgrywkach dotychczas zdarzało się to bardzo rzadko.

Poprzedni sezon zabrzanie zakończyli w środku tabeli, na 9. miejscu, tuż za plecami Stalowców. Oczywiście w rezerwach nadrzędnym celem jest ogrywanie młodzieży, a niekoniecznie tylko wynik sportowy, dlatego w letniej przerwie doszło do kolejnych przetasowań w kadrze zespołu. Górnika II zasilili głównie młodzi zawodnicy z juniorów, ale także z okolicznych klubów. Kilku zawodników zostało ponadto włączonych do I zespołu, natomiast niektórzy - jak Bartłomiej Korbecki czy Kamil Lukoszek, którzy w poprzednim sezonie byli kluczowymi postaciami rezerw - trafili do innych drużyn ze szczebla centralnego, w tym przypadku odpowiednio do Garbarni Kraków i Skry Częstochowa. Największą zmianą było jednak odejście trenera Marcina Prasoła, który został asystentem Jana Urbana w pierwszym zespole. Na nowego szkoleniowca trzecioligowców wybrano Piotra Gierczaka, czyli dotychczasowego asystenta Prasoła.

Młode drużyny, którą bez wątpienia jest również Górnik II Zabrze, cechuje niestabilność i duże wahania formy. Dokładnie to obserwujemy w wykonaniu Górników w tym sezonie III ligi. Zabrzanie wygrane przeplatają porażkami, ale punktują regularnie, co dla nich wydaje się najważniejsze. W dwunastu ligowych meczach nasi sobotni rywale pięciokrotnie zwyciężali, tyle samo razy polegli oraz zanotowali dwa remisy (bilans bramek 13:15). Siedemnaście zdobytych oczek plasuje rezerwy ekstraklasowca na 9. pozycji w tabeli, czyli o trzy wyżej od Stali. Najlepszym strzelcem zabrzan jest Krzysztof Kiklaisz, mający na koncie trzy trafienia. To ten sam zawodnik, który w rundzie jesiennej ukuł nas dwukrotnie i poprowadził Górnika do zwycięstwa w Brzegu 2:0.

Historia bezpośrednich spotkań pomiędzy Stalą a "dwójką" Górnika jest naprawdę ciekawa. W dziesięciu dotychczas rozegranych meczach cztery razy wygrywali brzeżanie, dwa razy padł remis i czterokrotnie górą byli zabrzanie. Obojętnie jaki nie był końcowy wynik, to w tych spotkaniach zawsze dużo się działo i bardzo często padało sporo bramek.

2016/17 Górnik II Zabrze - Stal Brzeg 3:4
2016/17 Stal Brzeg - Górnik II Zabrze 1:1
2017/18 Górnik II Zabrze - Stal Brzeg 3:1
2017/18 Stal Brzeg - Górnik II Zabrze 2:2
2018/19 Górnik II Zabrze - Stal Brzeg 1:3
2018/19 Stal Brzeg - Górnik II Zabrze 1:3
2019/20 Stal Brzeg - Górnik II Zabrze 2:1
2019/20 Górnik II Zabrze - Stal Brzeg 4:1
2020/21 Górnik II Zabrze - Stal Brzeg 1:3
2020/21 Stal Brzeg - Górnik II Zabrze 0:2

Ostatnie cztery domowe spotkania kończyliśmy bez punktów. Wierzymy, że wraz z przyjściem nowego trenera nastaną lepsze czasy i poprawią się wyniki, a "twierdza Brzeg" zostanie powoli odbudowana. Najważniejsze, żeby chłopaki uwierzyli w swoje umiejętności i w końcu pokazali je na boisku, a wtedy powinno być dobrze.

Sobotni mecz Stal Brzeg - Górnik II Zabrze jako sędzia główny poprowadzi Pan Waldemar Socha z Dolnośląskiego KS. Przypominamy, że bilety na to spotkanie można kupować już dziś w sklepie "Przepis na Zdrowie" przy ulicy Włościańskiej 9A, oraz w dniu meczu na godzinę przed pierwszym gwizdkiem w kasie biletowej (od 14:00). Drużyna potrzebuje wsparcia kibiców w tym trudnym momencie, a więc do zobaczenia na stadionie!

13. kolejka III ligi (grupa 3)

Stal Brzeg - Górnik II Zabrze

16.10.2021 (sobota), godz. 15:00