"Poznajmy się" - Damian Dziura.

"Poznajmy się" - Damian Dziura.

W kolejnym odcinku „Poznajmy się”, prezentujemy trenera Młodzików - Damiana Dziura. Posiada on uprawnienia trenerskie UEFA B, jest także licencjonowanym trenerem Polish Soccer Skills. Swoją karierę trenerską zaczynał w Burzy Lipki, gdzie prowadził Juniorów oraz Młodzików. Obecnie, oprócz szkolenia młodzieży w BTP Stal Brzeg, jest także trenerem Reprezentacji Polski Polish Soccer Skills U12.

Co jest najważniejsze w pracy trenera grup dziecięcych?

D.D. - Cierpliwość, realizacja planów, zwracanie uwagi na detale oraz ciągła nauka i rozwój. Bardzo ważnym czynnikiem jest motywacja zawodników do ciągłej pracy, w myśl zasady „zawsze możesz być lepszy”!

Jak wygląda trening dzieci? Na co zwracasz uwagę?

D.D. - Jest wiele czynników na które kładę nacisk podczas treningów. Są to elementy zarówno taktyczne takie jak: ruch zawodników bez piłki czy prawidłowe ustawianie się względem piłki. Dość dużo czasu poświęcamy ucząc zawodników podejmowania szybkich i trafnych decyzji, uświadamiając im jak niewiele czasu mają na te elementy. Trening to także elementy czysto piłkarskie, w których poprzez częste powtarzanie ćwiczeń, szlifujemy technikę gry. Ważnym elementem szkolenia dzieci jest analiza ich gry, którą przeprowadzamy analizując ich własne mecze, które bardzo często nagrywamy.

Czy możesz liczyć na pomoc rodziców?

D.D. - Oczywiście, gdyby nie pomoc rodziców ciężko byłoby zrealizować plany jakie ustalam na początku sezonu. Pomagają nam przy transporcie na mniejsze turnieje i często wspierają nas podczas organizacji zawodów. Zawsze służą pomocą gdy zaistnieje taka potrzeba.

Jak wyglądają przygotowania do rozgrywek?

D.D. - Od dwóch lat w sierpniu wyjeżdżamy na obozy sportowe, ostatnio byliśmy w ośrodku w Nowej Rudzie. Podczas wyjazdu miałem do dyspozycji 20 zawodników i ten okres przepracowaliśmy bardzo intensywnie. Oprócz dwóch treningów dziennie korzystaliśmy z siłowni, sali audiowizualnej i hali sportowej. W tym roku skupiliśmy się na indywidualnym zachowaniu zawodnika, jak i całej drużyny w defensywie. Uważam, że takie obozy mają ogromne znaczenie w szkoleniu zawodników, bowiem oprócz podnoszenia umiejętności piłkarskich jest to także świetna okazja do integracji zawodników.

Jakie uprawnienia trenerskie trzeba posiadać aby trenować grupy dziecięce?

D.D. - Obecnie według unifikacji PZPN, aby trenować z dzieci wystarczy mieć uprawnienia UEFA C, które można nabyć kończąc miesięczny kurs w Związku Piłki Nożnej. Należy jednak pamiętać, że uprawnienia to nie wszystko. W klubie trenerzy bardzo często uczestniczą w kursokonferencjach oraz szkoleniach poszerzając swoją wiedzę i umiejętności.

Jak oceniasz bazę sportową klubu BTP Stal Brzeg?

D.D. - Uważam, że mamy najlepsza bazę treningową na Opolszczyźnie. Dwa boiska treningowe, jedno główne boisko, siłownia, bieżnia, sala konferencyjna. Młodzi chłopcy, oraz doświadczeni już zawodnicy mają fantastyczne warunki do rozwoju.

Jaki jest Twój największy sukces w pracy trenerskiej?

D.D. – Mam nadzieję, że największe sukcesy wciąż przede mną. Na dzisiaj, stworzenie prawie od zera, dwóch grup młodzieżowych w Lipkach, którzy z powodzeniem rywalizowali w różnych rozgrywkach. Cieszą mnie także powołania moich zawodników na konsultację kadry Opolszczyzny. Osobistym sukcesem jest prowadzenie reprezentacji U-12 w Polish Soccer Skills.

Który trener jest dla ciebie wzorem do naśladowania?

D.D. - Podziwiam Pepa Guardiolę - pasjonata, który bez przerwy myśli o piłce i wprowadza innowacyjne pomysły. Jose Mourinho również jest znakomitym trenerem i motywatorem. Z naszego podwórka zawsze podziwiałem mojego ojca, który potrafił w kilku klubach odpowiednio dobrać sobie ludzi i zrobić bardzo dobry wynik.

Jeżdżąc na szkolenia, mecze i turnieje obserwuję i zawsze staram się coś przemycić do mojego warsztatu. Ostatnio spore wrażenie wywarli na mnie trenerzy Bayernu Monachium, których miałem możliwość zobaczyć podczas zgrupowania z kadrą PSS.

Co musi zrobić młody zawodnik aby zagrać w kadrze polski?

D.D. - Młodzi chłopcy muszą mieć świadomość, że trening w klubie, 2-3 razy w tygodniu to zbyt mało, żeby osiągnąć sukces. Swoje umiejętności muszą poprzeć ciężką pracą. Powinni zwrócić uwagę na zdrowy tryb życia, trenować indywidualnie nad techniką i cały czas rozwijać swoje umiejętności a także wykonywać w domu ćwiczenia wzmacniające. W tej chwili mają znakomite warunki do trenowania, wykwalifikowanych trenerów i sporą rywalizację w klubach. Muszą to poprzeć ciężką pracą i to wykorzystać.

Jakie cechy ceni Pan u zawodników?

D.D. - Lubię gdy zawodnicy są zdeterminowani, ambitni i pewni siebie. Wiedzą po co przychodzą na trening i co chcą osiągnąć. Jeśli chodzi o cechy czysto piłkarskie to obunożni, kreatywni gracze dla których równie ważna, oprócz umiejętności indywidualnych jest drużyna.

Ile czasu poświęca Pan na treningi w BTP Stal Brzeg?

D.D. - W okresie rozgrywek, w klubie jestem praktycznie codziennie. W poniedziałki moja grupa rozgrywa mecz ligowy, a trenujemy w środę, czwartek i w sobotę. Dodatkowo od marca rozpocząłem treningi indywidualne z zawodnikami z naszego klubu. Oczywiście staram się być na meczach naszych grup młodzieżowych i seniorów. Podpatruję również jak pracują trenerzy w naszym klubie.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości