Bardzo ważne starcie w środku tygodnia. Stal podejmie Piasta (ZAPOWIEDŹ)

Po niespodziewanie wysokiej porażce we Wrocławiu zawodnicy Stali bardzo szybko będą mieli okazję do rehabilitacji. W środowe popołudnie nasza drużyna zmierzy się z groźnym i będącym w wysokiej formie Piastem Żmigród. Liczymy, że nasz zespół udowodni, iż sobotnia klęska była jedynie niemiłym wypadkiem przy pracy. Tak zły występ po prostu nie może się powtórzyć i jesteśmy przekonani, że tym razem Stalowcy pokażą się ze znacznie lepszej strony. Mecz ponownie odbędzie się bez udziału publiczności, ale jego transmisję w systemie PPV przeprowadzi Śląskie TV.

Historia Piasta Żmigród sięga 1946 roku, kiedy to powołano w Żmigrodzie pierwszy klub sportowy. Nazwa "Piast" powstała w 1956 roku w wyniku fuzji dwóch klubów: Kolejarza i Włókniarza, a od 1995 roku brzmi ona "Miejski Klub Sportowy Piast Żmigród". Największym sukcesem naszych środowych rywali było wygranie IV ligi dolnośląskiej w sezonie 2012/13 i awans do III ligi, w której występują do dzisiaj.

Kto wie, na którym poziomie rozgrywkowym występowałby dziś Piast, gdyby nie wybuch pandemii i przerwanie rozgrywek w marcu. Żmigrodzianie byli wówczas na przedostatnim miejscu w tabeli z 14 punktami na koncie (pięć mniej od Stali). Oczywiście takich pytań w kontekście niedokończonego sezonu można postawić znacznie więcej, jednak niewątpliwie obie ekipy czekałby ciężki bój o utrzymanie.

Latem w Piaście doszło do sporego wietrzenia szatni. Z zespołu odeszli m.in. Mikołaj Juchacz, Michał Koźlik, Maciej Turek, Krystian Miś, Carl Stewart czy Mateusz Filipowiak. Kadra została uzupełniona dwoma byłymi zawodnikami Stali - Kamilem Sosną i Dominikiem Kuboniem, Gracjanem Korytkowskim z rezerw Śląska Wrocław, Marcinem Gołębiowskim z Zagłębia II Lubin czy Łukaszem Mozlerem ze Stali Rzeszów.

Mimo tych zmian ekipa trenera Kamila Sochy rozpoczęła nowy sezon jeszcze gorzej niż poprzedni. Po 11 kolejkach żmigrodzianie mieli na koncie tylko jedno zwycięstwo! Z pewnością nie były to występy na miarę potencjału tego zespołu, o czym świadczą choćby remis Piasta z Ruchem Chorzów (2:2) czy opinie przedstawicieli innych klubów. Piłka nożna nie jest jednak jazdą figurową, a punkty przyznaje się za strzelane bramki i zwycięstwa. Pod tym względem w Żmigrodzie widać ostatnio poprawę. Niezła dyspozycja przełożyła się na osiem punktów w czterech ostatnich spotkaniach (zwycięstwa 6:0 z ROW-em i 2:1 z Polonią Nysa oraz remisy z Piastem Żmigród i Lechią Zielona Góra). W ostatni weekend żmigrodzianie pauzowali, więc mieli sporo czasu na odpowiednie przygotowanie się do środowego meczu.

Łącznie w 15 meczach Piast zdobył 15 punktów (3 zwycięstwa, 6 remisów i 6 porażek, bilans bramek 26:30). Taka ilość oczek pozwala ekipie trenera Sochy zajmować 16. pozycję. Nasi środowi rywale znacznie lepiej radzą sobie na wyjazdach, gdzie uzyskali 10 punktów. Najlepszym strzelcem zespołu jest Danielik Stanclik (7 bramek), drugi w tej klasyfikacji Szymon Sołtyński ma 5 trafień. Przypomnijmy - Stal jest dwunasta dzięki 20 punktom w 14 spotkaniach, mając do odrobienia jeszcze dwa zaległe mecze.

Historia bezpośrednich spotkań pomiędzy Stalą a Piastem obejmuje siedem spotkań i jest dosyć specyficzna. Żółto-niebiescy wygrali dwa z nich, za każdym razem bardzo przekonująco (4:1 i 3:0) i za każdym razem na terenie rywala. W trzech meczach na brzeskim stadionie zdobyliśmy jednak łącznie tylko punkt! To pokazuje, że żmigrodzianie potrafią być niewygodnym i nieprzyjemnym zespołem. Ogólnie łączny bilans to trzy wygrane Piasta, dwa remisy i dwa zwycięstwa Stali (bilans bramek 10:9 na korzyść brzeżan).

2016/17 Piast Żmigród - Stal Brzeg 1:4
2016/17 Stal Brzeg - Piast Żmigród 1:3
2017/18 Piast Żmigród - Stal Brzeg 2:1
2017/18 Stal Brzeg - Piast Żmigród 1:1
2018/19 Piast Żmigród - Stal Brzeg 0:3
2018/19 Stal Brzeg - Piast Żmigród 0:2
2019/20 Piast Żmigród - Stal Brzeg 0:0

Środowe spotkanie będzie wyjątkowo istotne dla obu zespołów. Goście zamierzają potwierdzić swoją dobrą formę i kolejny raz zapunktować. Brzeżanie mają z kolei sporo do udowodnienia, przede wszystkim samym sobą. Liczymy, że chłopaki wyrzucili już z głowy katastrofalny występ we Wrocławiu i wyciągną z tej lekcji wnioski. Jesteśmy bardzo dalecy od bicia na alarm, bo sytuacja w tabeli wciąż jest niezła - obecne 12. miejsce po odrobieniu dwóch meczów zaległości może zamienić się nawet w szóstą pozycję! Do tego potrzebujemy jednak zwycięstw i właśnie ich z całego serca życzymy żółto-niebieskim.

Spotkanie Stal - Piast odbędzie się bez udziału publiczności. Transmisję w systemie PPV przeprowadzi telewizja Śląskie TV, a koszt dostępu wyniesie 12 zł. Zapraszamy do skorzystania z tej oferty - wszelkie informacje i link do transmisji zamieścimy we wtorek.

16. kolejka III ligi (grupa 3)

Stal Brzeg - Piast Żmigród

18.11.2020 (środa), godz. 13:30

Stadion Miejski w Brzegu

Mecz odbędzie się bez udziału publiczności.