Stadion

Stal Brzeg rozgrywa swoje mecze na Stadionie Miejskim przy ul. Sportowej 1 w Brzegu.

W skład kompleksu wchodzą płyta główna oraz dwa boiska: jedno trawiaste i drugie, w pełni oświetlone ze sztuczną nawierzchnią.

Wymiary boisk:

a) płyta główna 105x86 metrów

b) płyta ze sztucznej nawierzchni 105x68 metrów

c) boisko treningowe 90x60 metrów.

Stadion może pomieścić 2000 kibiców i jest w pełni zadaszony. Składa się on z dwóch trybun: trybuny A i B.

W skład kompleksu wchodzą także budynek klubowy, dwa boiska do piłki plażowej oraz mini siłownia.

Obok stadionu znajduje się parking na 215 samochodów osobowych.

Rys historyczny.

Budowa stadionu Miejskiego rozpoczęła się w 1926 roku.  Spowodowane było to funkcjonowaniem w Brzegu ogromnej liczby zespołów, klubów sportowych. Nie było chyba dyscypliny, która nie była reprezentowana przez jakąkolwiek organizację. Oprócz wysoko cenionej lekkoatletyki, uprawiano w Brzegu także pływanie, tenis, jazdę na rowerze, piłkę nożną, ręczną, żeglowanie, a w zimie dodatkowo jeszcze jazdę na lodzie, narciarstwo i saneczkarstwo.

Na lokalizację stadionu wybrano 45-hektarową działkę, znajdującą się tuż obok Parku Peppela. Centrum stadionu tworzył plac o wymiarach 70 x 110 m, otoczony bieżnią o długości 400 m. Wybudowano również trybuny mogące pomieścić 1500 widzów, obiekty do skoku w dal i wzwyż oraz sześć kortów tenisowych. Perełką stadionu był natomiast tor kolarski - pierwszy taki obiekt we wschodnich Niemczech, umożliwiający organizowanie nawet ponadregionalnych zawodów. Jego długość wynosiła 440 m, szerokość natomiast 7,2 m.

Teren stadionu był podzielony szerokimi, wysypanymi żwirem ścieżkami, a także drzewami i żywopłotem. Przy jego wejściu wybudowano domek wartowniczy z mieszkaniem, prysznicami, toaletami oraz szatniami przeznaczonymi dla sportowców.

W 2009 roku stadion przeszedł gruntowną modernizację.

Widok na Stadion Miejski w Brzegu

fot. Rafał Plentara/www.polska-org.pl