Startuje runda wiosenna III ligi. Stal jedzie do Zielonej Góry (ZAPOWIEDŹ)

Już w sobotę nasza ekipa zainauguruje rundę wiosenną w III lidze. Stalowcy udadzą się na daleki wyjazd do Zielonej Góry, by tam zmierzyć się z miejscową Lechią. Po ubiegłotygodniowej pucharowej wpadce w Nysie liczymy na poprawę humorów i lepszą grę, a przede wszystkim skuteczność. Sytuacja kadrowa w naszym zespole wygląda nieco lepiej, więc tym bardziej - mimo szacunku i respektu dla przeciwnika, na który sobie zasłużył - możemy oczekiwać przywiezienia jakiejś zdobyczy punktowej do Brzegu.

Drużyna piłkarska w Zielonej Górze powstała w 1946 roku jako "Robotniczy Klub Sportowy Wagmo". W następnych latach drużyna kilkukrotnie zmieniała nazwy, występując jako Stal, Zastal i Lechia. Największym sukcesem klubu są występy na drugim poziomie rozgrywkowym przez sześć sezonów (w tym 10. miejsce w roku 1952) oraz ćwierćfinał Pucharu Polski w sezonie 1986/87. Przed dwoma laty zespół powrócił na szczebel III ligi po zmianie nazwy z „Falubaz” na „Lechia” , a tam zanotował bardzo dobry start. Podopieczni trenera Andrzeja Sawickiego poprzedni sezon zakończyli na 10. pozycji, co jak na beniaminka było rezultatem bardzo dobrym.

W obecnych rozgrywkach jest jeszcze lepiej. Po rundzie jesiennej zielonogórzanie są na wysokim, 6. miejscu w tabeli, mając na koncie 28 punktów (o cztery więcej od Stali). Złożyło się na nie osiem zwycięstw, cztery remisy i sześć porażek. Lechia lepiej punktuje u siebie, gdyż "na dołku" zdobyła łącznie 16 oczek. Przypomnijmy, że Stalowcy po pierwszej połowie sezonu plasują się na 9. miejscu w trzecioligowej tabeli z bilansem sześciu zwycięstw, sześciu remisów i sześciu porażek.

O dziwo mimo bardzo dobrej pozycji wyjściowej Lechii, przerwa zimowa w tamtejszym klubie nie była spokojna. Na początku stycznia dotarła do nas dosyć szokująca informacja o rozstaniu z trenerem Andrzejem Sawickim, który przecież w Zielonej Górze robi świetną robotę. Po kilku dniach sytuację "wyprostowano" i przywrócono szkoleniowca do pracy przy pierwszej drużynie, a po kilkudniowych perturbacjach prezesem klubu został Maciej Murawski, były reprezentant Polski. To z resztą niejedyna duża zmiana w zielonogórskim zespole. Zimą odeszli z niego bowiem Szymon Kobusiński i Sebastian Górski, czyli dwaj najlepsi zawodnicy w rundzie jesiennej! Kibiców gospodarzy martwić może zwłaszcza utrata tego pierwszego, który w pierwszej części sezonu zdobył aż 17 bramek (grubo ponad połowę trafień całej drużyny). Zarówno Kobusiński, jak i Górski zasilili kadrę pierwszoligowej Puszczy Niepołomice, w której od razu zaczęli odgrywać ważne role. W ich miejsce zakontraktowano m.in. Łukasza Wasiaka (ostatnio Bytovia Bytów), Łukasza Cygana (Korona Kożuchów) czy Macieja Maćkowiaka (Wisła Kraków - juniorzy). Czy ubytki w kadrze Lechii udało się dostatecznie uzupełnić? Na to pytanie odpowiedź będziemy poznawać w najbliższych tygodniach.

W zimowych sparingach ekipa z Lubuskiego wygrywała dwukrotnie (4:1 z Budowlanymi Murzynowo i 2:1 ze Stilonem Gorzów), tyle samo razy remisowała (1:1 z Cariną Gubin i 0:0 z Koroną Kożuchów) i przegrywała (1:3 z Górnikiem Polkowice oraz 0:3 z Zagłębiem II Lubin).

W historię bezpośrednich spotkań wliczyliśmy mecze pomiędzy Stalą oraz Falubazem i Lechią. Ogólny bilans jest dla nas korzystny - w sześciu meczach trzykrotnie zwyciężali brzeżanie, dwa razy padł remis i tylko raz górą byli Lechiści. Ostatni pojedynek pomiędzy obiema ekipami zakończył się podziałem punktów. Wówczas wynik w 20. minucie otworzył Przemysław Mycan, ale tuż przed przerwą do siatki trafił Marcin Niemczyk. Wynik 1:1 okazał się wynikiem końcowym, gdyż po zmianie stron obie jedenastki nie grzeszyły skutecznością mimo kilku świetnych okazji.

2016/17 Stal Brzeg - Falubaz ZG 2:0
2016/17 Falubaz ZG - Stal Brzeg 0:0
2017/18 Falubaz ZG - Stal Brzeg 1:4
2017/18 Stal Brzeg - Falubaz ZG 2:1
2019/20 Lechia ZG - Stal Brzeg 3:2
2020/21 Stal Brzeg - Lechia ZG 1:1

Pierwszy pojedynek w rundzie wiosennej zapowiada się bardzo interesująco. Sytuacja w tabeli mogłaby wskazywać, że to gospodarze mogą być faworytem tego spotkania. Ciężko jednak wyrokować, jak po tak dużych zmianach kadrowych będą się prezentować zarówno Lechiści, jak i Stalowcy. Wierzymy, że ubiegłotygodniowa wpadka w Nysie była tylko wypadkiem przy pracy, a prawdziwe oblicze naszego zespołu zobaczymy w Zielonej Górze.

Sobotnie starcie jako sędzia główny poprowadzi Radosław Kasprzyk z Mirkowa. Przypominamy, że mecz będzie transmitowany za darmo na YouTube przez TVP3 Gorzów Wielkopolski (KLIKNIJ TUTAJ). Zachęcamy do oglądania i trzymania kciuków za żółto-niebieskich!

20. kolejka III ligi (grupa 3)

Lechia Zielona Góra - Stal Brzeg

06.03.2021 (sobota), godz. 15:00

Stadion MOSiR w Zielonej Górze, ul. Sulechowska 37.

Mecz odbędzie się bez udziału publiczności.

Fot. www.brzeg24.pl