ZAPOWIEDŹ: Stal Brzeg - Foto-Higiena Gać

Kolejnym rywalem naszych piłkarzy w walce o trzy punkty będzie Foto-Higiena Gać. Zespół prowadzony przez Krystiana Pikausa zamyka ligową tabelę, więc dla żółto-niebieskich będzie to znakomita okazja, by poprawić swoją sytuację w tabeli i oddalić się od strefy zagrożonej spadkiem. Na pewno jednak czeka nas trudne spotkanie, bo w przeszłości gacianie już pokazywali nam, że charakterem i walecznością potrafią wyszarpać punkty każdemu przeciwnikowi w tej lidze.

Klub z liczącej nieco ponad 400 mieszkańców Gaci powstał w 1946 roku. Największe sukcesy w swojej historii święci w minionych latach, a obecny sezon jest już ósmym na poziomie III ligi. Wcale jednak nie musiało tak być. W czerwcu ubiegłego roku Foto-Higiena zakończyła rozgrywki na 16. pozycji, tracąc sześć punktów do ostatniej bezpiecznej Warty Gorzów. Spadku z ligi nie było, gdyż wskutek rezygnacji z awansu mistrza IV ligi opolskiej - Ruchu Zdzieszowice to gacianie uzupełnili ostatecznie grono trzecioligowców.

Po rundzie jesiennej ekipa spod Oławy zajmowała ostatnie miejsce w tabeli, ale do będącego tuż nad kreską MKS-u Kluczbork traciła tylko dwa punkty. Wydawało się więc, że po ewentualnych wzmocnieniach wiosną nasi rywale mogą powalczyć o utrzymanie. Wielkich zmian kadrowych w zimowym okienku transferowych jednak nie było - w zasadzie największą należy nazwać zatrudnienie doskonale nam znanego trenera Krystiana Pikausa (prowadzącego Stal w latach 2017-18), który zastąpił Waldemara Tęsiorowskiego.

Przyszli: Kacper Łaski (KS Chełmek), Marcin Szemis (GKS Mirków-Długołęka), Krzysztof Waliś (Moto Jelcz Oława), Piotr Danielak (Odra Opole - juniorzy).

Odeszli: Filip Szczypkowski (Pogoń Oleśnica), Dominik Kuboń (Piast Żmigród - koniec wypożyczenia), Ilan Rappoport (bez klubu), Miłosz Drewniak (Skalnik Gracze), Grzegorz Kazimierowicz (Błysk Kuźniczysko).

Gacianie pod względem kadrowym nie wyglądają szczególnie imponująco, ale wiosną zdołali już raz zaskoczyć. Remis 1:1 na inaugurację rundy w Goczałkowicach traktowano w kategoriach sensacji, choć później było już zdecydowanie gorzej. Foto-Higiena kolejne trzy starcia przegrywała: z Cariną Gubin (0:2), Górnikiem II Zabrze (0:2) i Karkonoszami Jelenia Góra (1:3), wskutek czego osunęła się na ostatnie, 18. miejsce w tabeli. Dorobek 14 punktów (3 zwycięstwa, 5 remisów i 14 porażek, bramki 17:36) sprawia, że nasi sobotni przeciwnicy do bezpiecznej strefy tracą aż sześć oczek. Warto dodać, że ekipa trenera Pikausa lepiej prezentuje się na wyjazdach - z obcych boisk Foto-Higiena przywiozła 11 punktów, podczas gdy u siebie zdobyła zaledwie trzy. Najlepszym strzelcem tego zespołu jest obrońca Łukasz Orzechowski, autor 3 bramek.

Przypomnijmy, że Stal zajmuje aktualnie 12. miejsce w tabeli z 24 punktami na koncie, co oznacza, że nasza przewaga nad strefą wynosi pięć oczek. Ważnym jest fakt, iż wiosną przełamaliśmy bardzo złą serię porażek na własnym stadionie (dzięki remisowi z Gwarkiem i wygranej z MKS-em Kluczbork), przez co oczywiście mamy nadzieję na kontynuację udanych występów na Stadionie Miejskim w Brzegu.

Sobotni mecz zwiastuje wielkie emocje, bo obie ekipy bardzo potrzebują punktów. Oczywiście w znacznie gorszej sytuacji są gacianie, lecz Stalowcy również chcieliby jak najprędzej uciec z dołów tabeli i zapewnić sobie komfort psychiczny przed kolejnymi spotkaniami. Niezła postawa naszego zespołu na wiosnę daje nadzieję, że w starciu z drużyną zza miedzy uda się zgarnąć komplet oczek.

Mecz Stal - Foto Higiena jako arbiter poprowadzi Pan Mateusz Patla z Jastrzębia-Zdroju. Serdecznie zapraszamy na Stadion Miejski w Brzegu - kasy biletowe zostaną otwarte na godzinę przed pierwszym gwizdkiem, czyli o 15:00. Do zobaczenia!

23. kolejka III ligi (grupa 3)

Stal Brzeg - Foto-Higiena Gać

09.04.2022 (sobota), godz. 16:00