Odrabiamy zaległości. Stalowcy powalczą w Zabrzu

Po niezadowalającym sobotnim remisie z Wartą Gorzów, okazja do rehabilitacji nadchodzi bardzo szybko. Już w środę piłkarze Stali udadzą się do Zabrza, by rozegrać zaległy mecz 11. kolejki III ligi. Spotkanie w pierwszym terminie zostało odwołane z powodu zakażeń koronawirusem w ekipie Górnika II. Wierzymy, że Stalowcy do walki i zaangażowania dołożą dobrą grę i przede wszystkim skuteczność, a wtedy będziemy mogli oczekiwać zdobyczy punktowej.

Dla rezerw 14-krotnego Mistrza Polski jest to już ósmy z rzędu sezon w III lidze. Drużyna w zdecydowanej większości jest oparta na młodych zawodnikach dopiero uczących się piłkarskiego rzemiosła, którzy w przyszłości mają zasilić kadrę pierwszego zespołu. Swoje pierwsze kroki w seniorskiej piłce stawiali tacy zawodnicy jak Szymon Żurkowski, bracia Wolsztyńscy czy kluczowy obrońca ekipy Marcina Brosza - Przemysław Wiśniewski. Dużym wzmocnieniem są zawodnicy z ekstraklasy, którzy nieraz schodzą grać w III lidze, z resztą o tym fakcie boleśnie przekonaliśmy się w marcu. Poprzedni sezon Górnik II Zabrze zakończył na 9. miejscu w tabeli, mając na koncie 27 punktów.

Obecne rozgrywki są mocno "rwane" i ze względu na zakażenia sporo meczów było przekładanych, toteż ciężko jednoznacznie ocenić dotychczasowe dokonania Górników w trzeciej lidze. Zabrzanie rozegrali dotychczas jedynie 10 meczów (najmniej w stawce). 13 punktów, jakie mają na koncie zawdzięczają 4 wygranym i jednemu remisowi, a do tego należy dołożyć pięć przegranych. Wszystko to składa się na 15. pozycję w tabeli, ostatnią tuż nad strefą spadkową. Ekipa prowadzona przez trenera Marcina Prasoła znacznie lepiej punktuje na własnym obiekcie - z czterech meczów wygrała aż trzy. Najlepszymi strzelcami zespołu są Bartłomiej Korbecki (cztery gole), Dominik Skiba oraz Ishmael Baidoo (obaj trzy bramki, ten drugi nie gra już w Górniku). Stal na ten moment zajmuje 10. pozycję w tabeli z 17 zdobytymi punktami, a najwięcej trafień w brzeskim zespole ma Damian Celuch (osiem).

W poprzedniej kolejce Górnik II Zabrze zmierzył się na wyjeździe z drugim zespołem Miedzi. Było to pierwsze spotkanie zabrzan po blisko miesięcznej przerwie, ale powrót do gry nie był szczególnie udany. Legniczanie już przed przerwą strzelili dwie bramki i zasłużenie prowadzili. Po zmianie stron goście próbowali jeszcze gonić wynik, ale zdołali odpowiedzieć tylko trafieniem Baranowicza.

Miedź II Legnica - Górnik II Zabrze 2:1 (bramki: Świątko 27', Śliwa 37' - Baranowicz 82')

Górnik II: Ćwik – Jaksik (82′ Lubaski), Wingralek, Surowiec, Lukoszek, Pranica (73′ Kulanek), Szymański (46′ Szkudlarek), Flak, Baranowicz, Korbecki (73′ Kobylarczyk) , Skiba (63′ Zawada). Trener Marcin Prasoł.

Historia bezpośrednich spotkań Stali i rezerw Górnika jest całkiem ciekawa. W ośmiu dotychczas rozegranych meczach trzy razy wygrywali żółto-niebiescy, dwa razy padł remis i trzykrotnie górą byli zabrzanie. O ostatnim starciu Stali w Zabrzu wolelibyśmy zapomnieć. W barwach miejscowych wystąpiła jedenastka pełna piłkarzy z Ekstraklasy, a oni zrobili różnicę, wygrywając 4:1.

2016/17 Górnik II Zabrze - Stal Brzeg 3:4
2016/17 Stal Brzeg - Górnik II Zabrze 1:1
2017/18  Górnik II Zabrze - Stal Brzeg 3:1
2017/18 Stal Brzeg - Górnik II Zabrze 2:2
2018/19 Górnik II Zabrze - Stal Brzeg 1:3
2018/19 Stal Brzeg - Górnik II Zabrze 1:3
2019/20 Stal Brzeg - Górnik II Zabrze 2:1
2019/20 Górnik II Zabrze - Stal Brzeg 4:1

Ktoś mógłby stwierdzić, że nie warto żyć historią, ale... Inspiracją dla naszego zespołu powinien być mecz z października 2016 roku. Żółto-niebiescy w niesamowitym stylu powrócili wówczas do gry i zwyciężyli 4:3 - wydawałoby się - przegrany mecz. Życzymy chłopakom, aby w środę pokazali równie wielki charakter i niezłomność, a wtedy o wynik będziemy spokojni.

Starcie w Zabrzu nabiera naprawdę sporego znaczenia. Ewentualna wygrana pozwoli nam doskoczyć do górnej części tabeli i znacznie polepszyć sytuację przed sobotnimi derbami w Kluczborku. Strata punktów może spowodować, że trochę "zakopiemy się" w środku stawki. Jak będzie - zobaczymy w środowe popołudnie. Zadanie nie wydaje się proste, ale jeśli zespół zagra na swoim wysokim poziomie, to jest w stanie wrócić do Brzegu z trzema oczkami. Trzymajcie kciuki!

11. kolejka III ligi (grupa 3)

Górnik II Zabrze - Stal Brzeg

28.10.2020 (środa), godz. 14:00

Stadion Sparty Zabrze, ul. Mickiewicza 66a

Mecz odbędzie się bez udziału publiczności.