Ostatni wyjazd w sezonie. Stalowcy zagrają w Lubinie (ZAPOWIEDŹ)

Żółto-niebiescy zakończyli maraton meczów co trzy dni, a za niedługo zakończą również obecny sezon. Przed naszą drużyną ostatnie dwa mecze, które zdecydują o tym, jaką pozycję zajmiemy w końcowej tabeli III ligi. W tę sobotę Stalowców czeka wyjazdowe starcie z rezerwami Zagłębia Lubin. Gospodarze mimo gry naprawdę młodymi zawodnikami są na 5. miejscu w tabeli, co zapowiada bardzo trudny pojedynek. Liczymy na przywiezienie zdobyczy punktowej do Brzegu i kolejne szanse dla młodych zawodników naszego zespołu.

Rezerwy dwukrotnego mistrza Polski zostały reaktywowane w 2013 roku, tuż po rozwiązaniu rozgrywek Młodej Ekstraklasy. Celem drugiej drużyny jest ogrywanie i wprowadzanie do dorosłego futbolu adeptów lubińskiej Akademii, jednej z najlepszych w kraju. Taki system naprawdę dobrze w Lubinie działa, a przykładem może być brzeżanin Bartosz Białek, który właśnie poprzez rezerwy trafił do pierwszego zespołu, by niedługo później zostać sprzedanym do Wolfsburga za 5 milionów euro. Mimo gry praktycznie samą młodzieżą, Zagłębie II ponownie znajduje się bardzo wysoko w tabeli III ligi. Inaczej było w poprzednim, przedwcześnie przerwanym sezonie, kiedy to Miedzowi wygrali tylko jedno (!) z osiemnastu spotkań, notując przy tym 11 remisów. Kto wie, na którym poziomie graliby dziś podopieczni trenera Adama Buczka, gdyby nie wybuch pandemii w ubiegłym roku.

Nie podlega jednak żadnej wątpliwości, że druga drużyna lubinian po prostu zasługuje na grę na tym poziomie rozgrywkowym. Ekipa Zagłębia w kończącym się już sezonie punktuje bardzo regularnie, będąc zarówno w tabeli za rundę wiosenną, jak i generalnej tabeli III ligi na 5. miejscu. Miedziowi strzelają dużo bramek i starają się grać bardzo ofensywnie, a 70 trafień to czwarty najlepszy wynik w całej lidze. W 35 meczach zdobyli oni 56 punktów (17 zwycięstw, 5 remisów, 13 porażek, bramki 70:43), z czego większość na własnym obiekcie. Warto zwrócić uwagę na świetny bilans strzelecki Zagłębia II w meczach domowych (44 gole strzelone w 17 spotkaniach).

Już wspominaliśmy, że nasi sobotni rywale to wyjątkowo młoda drużyna. Dość powiedzieć, że średnia wieku wyjściowej jedenastki na ostatni mecz z ROW-em Rybnik (wygrana 4:0) wyniosła zaledwie 18 lat i 5 miesięcy! Perełek, które pukają do ekstraklasowego zespołu jest tam całkiem sporo, a wśród nich z pewnością są najlepsi strzelcy Zagłębia II Lubin: Bartosz Zynek (10 goli), Daniel Dudziński (9 bramek) czy Jakub Sypek, brat naszego Michała Sypka (8 trafień).

Nakreślmy jeszcze sytuację Stali na dwie kolejki przed końcem sezonu. Żółto-niebiescy zajmują 7. miejsce w tabeli i na wyższe raczej nie mogą już liczyć (do szóstego Rekordu tracimy sześć oczek). Grupa pościgowa jest za to naprawdę spora, bo jedenasty Gwarek ma tylko trzy punkty mniej od brzeżan! Warto więc dać z siebie jak najwięcej w końcówce rozgrywek, bo ewentualna strata oczek może nas kosztować zjazd w dół stawki. Dodajmy, że wśród Stali najlepszymi strzelcami są Marcin Niemczyk (8 bramek), Mateusz Dychus (6 goli) oraz Dominik Bronisławski i Michał Sypek (po 5 trafień).

Historia bezpośrednich spotkań pomiędzy Stalą a drugą drużyną Zagłębia obejmuje sześć pojedynków, których bilans to jedno zwycięstwo brzeżan, trzy remisy i dwie porażki. Nigdy z lubinianami nie grało nam się łatwo, zawsze były to mecze "na styku" i podobnie było w jesiennym starciu. Stalowcy wygrali je 1:0 po bramce Michała Sypka, ale były to wyjątkowo "wymęczone" trzy punkty. Wystarczy wspomnieć, że przyjezdni w samej końcówce nie wykorzystali rzutu karnego (Amin obronił).

2017/18 Stal Brzeg - Zagłębie II 1:2
2017/18 Zagłębie II - Stal Brzeg 1:1
2018/19 Stal Brzeg - Zagłębie II 3:4
2018/19 Zagłębie II - Stal Brzeg 0:0
2019/20 Zagłębie II - Stal Brzeg 1:1
2020/21 Stal Brzeg - Zagłębie II 1:0

Mimo tego, iż mamy już końcówkę sezonu i naszej drużynie od dłuższego czasu nie grozi ani spadek, ani awans, to chłopaki w ostatnich meczach pokazali sporą determinację i chęć udanego zakończenia tych rozgrywek. Mamy nadzieję, że to podejście nie zmieni się również w dwóch ostatnich spotkaniach tego sezonu i w Lubinie znów zobaczymy udany występ żółto-niebieskiego zespołu.

Mecz Zagłębie II Lubin - Stal Brzeg jako sędzia główny poprowadzi Pan Paweł Łapkowski z Lubuskiego ZPN. Arbiter ten gwizdał niedawno podczas wygranego przez żółto-niebieskich spotkania z Polonią/Stalą Świdnica (6:2). O planach transmisji tego pojedynku nic nam nie wiadomo, dlatego pozostaje nam jedynie zachęcić do trzymania kciuków za brzeski zespół!

37. kolejka III ligi (grupa 3)

Zagłębie II Lubin - Stal Brzeg

12.06.2021 (sobota), godz. 17:00

Boczne boisko nr 4 Akademii Zagłębia, ul. Skłodowskiej-Curie 176.

fot. www.brzeg24.pl