"Poznajmy się" - Marcin Raczkowski.

Kolejną osobą, którą przedstawiamy Państwu w cyklu „Poznajmy się” jest Marcin Raczkowski, który oprócz tego że jest czynnym zawodnikiem seniorów, trenuje także Żaki (rocznik 2008) w naszym klubie. Posiadając uprawnienia PZPN B, Marcin jest także trenerem drużyny A-Klasy, Orła Olszanki.

Ile czasu Pan poświęca na treningi w BTP Stal Brzeg?

M.R. - Dosyć sporo, same treningi z dziećmi 2 razy w tygodniu po 1,5 godziny, poza tym jestem zawodnikiem seniorów i tam trenujemy 3 razy w tygodniu.

Dlaczego został Pan trenerem?

M.R. - Ponieważ piłka nożna to moja pasja i od zawsze chciałem się szkolić w tym kierunku.

Co jest najważniejsze w pracy trenera grup młodzieżowych ?

M.R. - Najważniejsza jest cierpliwość, wyrozumiałość i stanowczość żeby nie dać wejść sobie na głowę.

Co jest dla Pana ważniejsze: wynik czy gra?

M.R. - W sporcie ważne jest jedno i drugie, lecz w szkoleniu dzieci najważniejszy jest rozwój i zapewnienie dobrej zabawy.

Jaką rolę w rozwoju zawodnika pełnią turnieje?

M.R. - Nauczają dzieci współzawodnictwa, rywalizacji, zwycięstw. Czasami zawodnicy muszą także przeżyć gorycz porażki, co jest nieuchronnym elementem piłki nożnej i jest także nauką dla nich.

Jak wygląda trening dzieci? Na co zwracasz uwagę?

M.R. - Na tym etapie dzieci uczą się szybko więc trening polega na próbowaniu nowych rzeczy. Najważniejszym elementem w szkoleniu jest prezentacja danego ćwiczenia, ponieważ słowna instrukcja nie zawsze do nich dociera.

Dziękuję.