Przed Stalą świąteczny wyjazd do Żmigrodu (ZAPOWIEDŹ)

Ciąg dalszy niezwykle intensywnej końcówki sezonu w III lidze. 35. kolejka tych rozgrywek niemal w całości odbędzie się w środę, wyłączając pojedynki zielonogórskiej Lechii z Foto-Higieną oraz Piasta Żmigród z naszą Stalą Brzeg. Żółto-niebiescy swój mecz rozegrają w czwartek, w święto Bożego Ciała i będzie on znakomitą szansą na przerwanie złej serii. Żmigrodzianie walczą o utrzymanie w lidze i choć ich sytuacja jest już lepsza, niż była choćby dwa tygodnie temu, to wciąż potrzebują punktów. Szykuje się zacięty pojedynek, mamy nadzieję że z pozytywnym dla brzeżan happy endem.

Historia Piasta Żmigród sięga 1946 roku, kiedy to powołano w Żmigrodzie pierwszy klub sportowy. Nazwa "Piast" powstała w 1956 roku w wyniku fuzji dwóch klubów: Kolejarza i Włókniarza, a od 1995 roku brzmi ona "Miejski Klub Sportowy Piast Żmigród". Największym sukcesem naszych czwartkowych rywali było wygranie IV ligi dolnośląskiej w sezonie 2012/13 i awans do III ligi, w której występują do dzisiaj.

Ósmy z rzędu sezon Piasta na tym szczeblu, podobnie jak ten poprzedni, wiąże się z walką o utrzymanie. Zespół biało-zielono-czerwonych gra falami i lepsze okresy przeplata gorszymi. Tych drugich było jednak więcej, stąd 15. pozycja żmigrodzian w tabeli z zapasem pięciu oczek nad strefą spadkową. Po niezbyt udanym starcie sezonu drużyna wskoczyła na swoje właściwe tory dopiero na przełomie października i listopada. Wraz z końcem roku klub opuścił jednak trener Kamil Socha, który wybrał ofertę 2-ligowej Bytovii  i wszystkie "klocki" trzeba było układać na nowo. Nie najlepiej z tym zadaniem poradził trener Ryszard Pietraszewski, pod którego wodzą Piast na wiosnę przegrał 5 z 6 meczów. Zarząd klubu postanowił szybko działać i dokonał trenerskiej zmiany. Marcin Foltyn, nowy szkoleniowiec żmigrodzian pozytywnie wpłynął na zespół naszych czwartkowych rywali, który wygrał 3 z 4 ostatnich pojedynków.

Piast Żmigród po 33 rozegranych spotkaniach ma na koncie 35 punktów (bilans 8 zwycięstw, 11 remisów i 14 porażek, bramki 50:55). Ten dorobek zapewnia im 15. pozycję i, jak już wspominaliśmy, pięć oczek zapasu nad będącym w strefie spadkowej ROW-em Rybnik. Żmigrodzianie nie są raczej ekipą swojego boiska, gdyż na Stadionie Miejskim w Żmigrodzie punktują niemal identycznie, jak na wyjazdach (17 oczek zdobytych u siebie, 18 przywiezionych z terenu rywala). Najskuteczniejszym zawodnikiem tego zespołu jest Daniel Stanclik (11 goli), drugi w tym zestawieniu Szymon Sołtyński ma na swoim koncie 5 trafień.

Historia bezpośrednich spotkań pomiędzy Stalą a Piastem obejmuje osiem meczów i nie jest dla naszego zespołu korzystna. Żmigrodzianie wygrywali bowiem cztery z nich, dwukrotnie remisowaliśmy oraz dwa razy wygraliśmy. O jesiennym pojedynku wolelibyśmy raz na zawsze zapomnieć. Na Stadionie Miejskim w Brzegu oglądaliśmy wyjątkowo jednostronne spotkanie, które zakończyło się zwycięstwem przyjezdnych aż 4:1. Po tym meczu pracę w Stali zakończył trener Marcin Domagała.

2016/17 Piast Żmigród - Stal Brzeg 1:4
2016/17 Stal Brzeg - Piast Żmigród 1:3
2017/18 Piast Żmigród - Stal Brzeg 2:1
2017/18 Stal Brzeg - Piast Żmigród 1:1
2018/19 Piast Żmigród - Stal Brzeg 0:3
2018/19 Stal Brzeg - Piast Żmigród 0:2
2019/20 Piast Żmigród - Stal Brzeg 0:0
2020/21 Stal Brzeg - Piast Żmigród 1:4

W meczach pomiędzy Stalą a Piastem zazwyczaj wygrywali goście, więc mamy nadzieję, że ten trend zostanie utrzymany również w czwartek. Co prawda ostatnie nasze wyniki nie napawają optymizmem, ale wierzymy, iż chłopaki zdołają się przełamać i zapunktować w ostatnich spotkaniach sezonu.

Pojedynek w Żmigrodzie jako sędzia główny poprowadzi Jakub Tekieli z Bielska-Białej. Arbiter ten był rozjemcą marcowego meczu Stali w Nysie, zakończonego remisem 1:1. Spotkanie będzie można oglądać dzięki transmisji w systemie PPV (koszt 12 zł, po szczegóły odsyłamy TUTAJ). Kibicujcie naszym chłopakom i trzymajcie kciuki za upragnione zwycięstwo!

35. kolejka III ligi (grupa 3)

Piast Żmigród - Stal Brzeg

03.06.2021 (czwartek), godz. 16:00

Stadion Miejski w Żmigrodzie, ul. Sportowa 13.

fot. Marcin Folmer / www.ni-fo.blogspot.com