Śląsk (II) w Brzegu

Nietypowo, bo w piątek nasza drużyna rozegra kolejne spotkanie ligowe. Tym razem do Brzegu przyjedzie lider tabeli - druga drużyna Śląska Wrocław. Spotkanie jest zapowiadane jako hit 5. kolejki i nic dziwnego, bowiem zmierzą się dwa niepokonane jak do tej pory zespoły będące na podium. Pierwszy gwizdek zabrzmi na brzeskim stadionie o 17:45.

Śląsk Wrocław został założony w 1947 roku. Historii wrocławskiego klubu nie trzeba dokładnie przybliżać, gdyż ma on w Brzegu wielu kibiców i zapewne jest ona doskonale znana. Przez ponad 70 lat swojego istnienia klub dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Polski, trzykrotnie był wicemistrzem oraz dwa razy zwyciężył w rozgrywkach Pucharu Polski. Zespół nieprzerwanie od 11 lat występuje w Ekstraklasie.

Drużyna rezerw została reaktywowana w 2013 roku po rozwiązaniu rozgrywek Młodej Ekstraklasy. Przez cztery lata występowała w III lidze, w sezonie 2014/15 zajmując nawet 3. miejsce w tabeli. Po reorganizacji rozgrywek zespół nie zdołał jednak utrzymać się na tym poziomie i w 2017 roku spadł do IV ligi. Powrót na wyższy szczebel zajął wrocławskim rezerwom dwa lata. W minionym sezonie ekipa trenera Piotra Jawnego zdemolowała wręcz rywali we wschodniej grupie IV ligi dolnośląskiej. 28 zwycięstw w 30 meczach dało naszym rywalom 1. miejsce w tabeli z dorobkiem 84 punktów i 15 oczek przewagi nad drugim Górnikiem Wałbrzych. Ostatnim krokiem w kierunku awansu było wygranie baraży, w których rywale - AKS Strzegom - nie zawiesili wysoko poprzeczki. Wrocławianie w dwumeczu pokonali rywali 7:2 i po dwóch latach powrócili do III ligi.

W letniej przerwie pomiędzy rozgrywkami do drużyny dołączył były szkoleniowiec Foto-Higieny Gać Marcin Dymkowski, który od tego czasu prowadzi zespół wspólnie z dotychczasowym trenerem Piotrem Jawnym. Do zmian doszło również w kadrze, a drugą drużynę Śląska opuścili: Daniel Łuczak (trafił do Polonii Trzebnica), Jakub Kierkiewicz (wzmocnił Lechię Dzierżoniów), Maksym Wadach (Ursus Warszawa), Mikołaj Kotfas (Piast Żerniki), Łukasz Skrzypek (Sokół Sieniawa) i Grzegorz Kazimierowicz (Błysk Kuźniczysko). Wszyscy wyżej wymienieni mocno przyczynili się do awansu zespołu. Wzmocnienia nadeszły z drużyny juniorów, którzy zdobyli wicemistrzostwo Polski CLJ: Jakub Jarzębowski, Olivier Wypart, Bartłomiej Frasik, Marcin Szpakowski, Kacper Głowieńkowski i Tomasz Mamis, a ponadto ze Ślęzy Wrocław powrócił Szymon Lewkot. Latem "dwójka" wrocławskiego Śląska rozegrała trzy sparingi, przegrywając z KKS Kalisz 1:3 oraz remisując ze Slavią B Praga (2:2) i drużyną U-19 VfL Wolfsburg (0:0).

Wrocławianie znakomicie rozpoczęli nowy sezon, ale nie powinno to nikogo dziwić, jeśli zobaczymy ich wyjściowe składy w tych meczach. Już w pierwszej kolejce Śląsk rozbił w Tarnowskich Górach drużynę Gwarka, wygrywając 3:0 (bramki: Kotowicz, Hołownia i Scalet). W drugiej serii gier we Wrocławiu poległ Pniówek Pawłowice (0:2, bramki: Bergier i Samiec-Talar), choć pawłowiczanie mogli się czuć, jakby grali z pierwszym zespołem WKS-u. W jedenastce gospodarzy wystąpiły takie nazwiska jak Dankowski, Kajzer, Pawelec, Israel Puerto, Gąska czy Łyszczarz, czyli zawodnicy trenujący i grający w ekstraklasowej drużynie. W trzeciej kolejce ekipa trenera Jawnego wygrała w Legnicy z Miedzią II 2:0 (trafienia: Gąska i Bergier), a rezerwy znów wzmocnili zawodnicy pierwszego zespołu: Dankowski, Pawelec, Celeban, Łyszczarz czy Bergier. W ostatni weekend przy Oporowskiej rozegrano prawdziwe derby rezerw, bowiem druga drużyna Śląska podjęła drugą drużynę Zagłębia Lubin. I znów górą byli wzmocnieni wrocławianie, którzy triumfowali 1:0 po trafieniu Krocza. W dotychczasowych czterech meczach nasi piątkowi rywale zdobyli komplet 12 punktów, nie tracąc ani jednej bramki! Nic jednak dziwnego, gdy regularnie grająca w rezerwach trójka obrońców Dankowski-Pawelec-Celeban ma łącznie na koncie ponad 700 występów w Ekstraklasie.

Historia bezpośrednich spotkań obu drużyn jest stosunkowo krótka. W sierpniu 2016 Stal zremisowała na własnym terenie z drugim zespołem Śląska 0:0, kończąc mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Rafała Mikły. W rundzie wiosennej przy Oporowskiej triumfowali żółto-niebiescy, którzy odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1 po trafieniach Gancarczyka i Lipińskiego.

Piątkowy mecz zapowiada się niezwykle emocjonująco i ciekawie. Obie drużyny mierzą wysoko, obie dotychczas jeszcze nie przegrały, a dodatkowo w zespole przeciwnika być może zobaczymy kilka nazwisk znanych z boisk Ekstraklasy. Ekipa trenera Piotra Jacka już w poprzednich meczach pokazała charakter, dobrą grę i nie zamierza przed nikim się położyć. Liczymy również na wsparcie naszych kibiców, które pomoże nam w osiągnięciu dobrego wyniku. Na takim meczu nie wypada nie być!

5. kolejka III ligi (grupa 3)

Stal - Śląsk II Wrocław

30.08.2019 (piątek), godz. 17:45

Stadion Miejski w Brzegu.