Stal zagra z Wartą przy pustych trybunach (ZAPOWIEDŹ)

Bez udziału publiczności piłkarze Stali rozegrają mecz 14. kolejki III ligi. Rywalem naszej drużyny będzie Warta Gorzów, czyli beniaminek rozgrywek. Po sobotniej przegranej w Chorzowie liczymy na zwycięstwo, bo potrzebujemy punktów, aby znów ruszyć w stronę górnej części tabeli. Spotkanie będzie transmitowane w systemie PPV przez Slaskie.tv, a koszt dostępu wynosi 12 zł.

Warta Gorzów to zasłużony klub piłkarski dla województwa lubuskiego, a wcześniej gorzowskiego. Klub sportowy powstał w 1945 roku i choć przez lata wiodło mu się różnie, to był dumnym reprezentantem gorzowskiego futbolu na poziomie nawet III ligi. To na tym szczeblu, aż do końcówki lat 90. występowali piłkarze z Gorzowa. Na początku XXI wieku rozwiązano jednak sekcję piłkarską. Odbudowy klubu podjęto się w roku 2008 i od tego czasu Warta mozolnie, od B-klasy pięła się po szczebelkach piłkarskiej drabiny, by w 2018 roku wylądować po wielu latach przerwy w III lidze! Zderzenie z tą klasą rozgrywkową było dość bolesne, bo zakończyło się spadkiem. Warciarzom wiele do utrzymania nie brakło, bo tylko pięciu punktów. 37 zdobytych oczek wystarczyło na 14. miejsce, najwyższe spośród wszystkich spadkowiczów.

Czwartoligowa banicja trwała tylko rok. Warta w poprzednich, przerwanych rozgrywkach zajęła 1. miejsce w IV lidze lubuskiej, zdobywając w 15 meczach 40 punktów (bilans 13-1-1). Mimo, że za plecami czaił się inny gorzowski klub - Stilon, który miał tylko trzy punkty mniej, to właśnie nasi sobotni przeciwnicy mogli cieszyć się z błyskawicznego powrotu do III ligi.

Włodarze klubu za wszelką cenę chcieli uniknąć scenariusza sprzed roku, czyli spadku już w pierwszym sezonie po awansie, stąd latem doszło do sporych przegrupowań w kadrze Warty. Ważnymi postaciami w zespole stali się Mateusz Ławniczak (z Unii Janikowo), Alan Błajewski (Stilon Gorzów), Radosław Śledzicki (Stal Kraśnik) czy bramkarz Jakub Kosiorek (Broń Radom). Zmiany kadrowe chyba wyszły gorzowianom całkiem nieźle, bo Warta dosyć regularnie punktuje w tym sezonie. Choć na początku nie było kolorowo...

Nasi sobotni przeciwnicy byli pierwszym klubem w III lidze, który zmienił trenera w tym sezonie. Już w po 2. kolejce, w wyniku dwóch porażek z posadą pożegnał się Paweł Wójcik, a zastąpił go Mariusz Misiura. Nowy trener w debiucie przegrał 1:3 z Ruchem Chorzów, ale później było już coraz lepiej. Gorzowianie w pokonanym polu pozostawili Foto-Higienę Gać, Piasta Żmigród, Zagłębie II Lubin i Rekord Bielsko-Biała. Gdy dorzucimy do tego dwa remisy i pozostałe siedem porażek, daje nam to solidny dorobek 14 punktów i 13. pozycję w tabeli (bilans 4-2-7, bilans bramek 14:27). Warta dużo lepiej punktuje na wyjazdach niż u siebie, bo aż 10 oczek zespół trenera Misiury przywiózł z terenów rywali. Ofensywę drużyny rywali "ciągnie" niezniszczalny, 39-letni Paweł Posmyk, który w tym sezonie zdobył już sześć trafień.

Historia bezpośrednich spotkań Stali z Wartą jest krótka i dosyć prosta. W sezonie 2018/19 każda z drużyn wygrała u siebie 1:0. W rundzie jesiennej po ciężkim meczu i trafieniu Celucha w końcówce zwyciężyli żółto-niebiescy. Na wiosnę przegraliśmy w Gorzowie Wielkopolskim 0:1 po golu Posmyka, choć w zasadzie tę bramkę strzeliliśmy sobie sami.

2018/19 Stal Brzeg - Warta Gorzów 1:0
2018/19 Warta Gorzów - Stal Brzeg 1:0

Starcie z Wartą wcale nie zapowiada się łatwo. Mimo, że to Stalowcy są faworytem, to gorzowianie na pewno się nie poddadzą. Pokazali oni już w tym sezonie, że potrafią urywać punkty solidnym zespołom. Oby ten mały maraton (w środę zagramy zaległy mecz w Zabrzu) rozpoczął się dla nas zwycięsko! Niestety w związku z sytuacją epidemiczną w naszym kraju kibice nie będą mogli nas wspierać z trybun, ale w tej sytuacji zachęcamy do skorzystania z oferty www.slaskie.tv. Transmisja PPV jest w cenie 12 zł, a link do niej zamieścimy w piątek.

14. kolejka III ligi (grupa 3)

Stal Brzeg - Warta Gorzów

24.10.2020 (sobota), godz. 14:30