Świąteczny wyjazd do wicelidera. Stal zagra w Bytomiu (ZAPOWIEDŹ)

Jak co roku w Wielką Sobotę rozgrywana jest III-ligowa kolejka, i nie inaczej będzie tym razem. Przedświąteczny mecz sprzed 12 miesięcy wspominamy bardzo dobrze - Stalowcy wygrali wówczas z Foto-Higieną Gać 4:1, dzięki czemu przełamali złą serię bez zwycięstwa. Tym razem sytuacja brzeżan jest znacznie lepsza, ale też rywal znajduje się kilka półek wyżej. Polonia Bytom, bo o niej mowa, to jeden z głównych faworytów do awansu i pod względem kadrowym jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza drużyna w III lidze.

Polonia jest najbardziej utytułowanym klubem w naszej lidze. Największe sukcesy w Bytomiu świętowano w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, kiedy drużyna dwukrotnie zostawała mistrzem Polski, a czterokrotnie wicemistrzem. Bytomianie jako pierwszy klub w Polsce zakwalifikowali się do pierwszej rundy Ligi Mistrzów oraz jako jedyni w kraju zdobyli europejskie trofeum, wygrywając Puchar Intertoto w 1965 roku. Pod koniec ubiegłego wieku Polonia występowała w II i III lidze, a w latach 2007-2011 znalazła się jeszcze w Ekstraklasie. Po spadku z najwyższego poziomu rozgrywkowego klub zaczął chylić się ku upadkowi i wskutek problemów finansowych w 2017 roku ogłosił upadłość. Powstały później twór "Bytomski Sport Polonia Bytom" jest kontynuatorem tradycji Polonii.

Obecny sezon jest dla naszych sobotnich rywali trzecim, który spędzają w III lidze, i wszyscy w Bytomiu mają nadzieję, że ostatnim. Blisko awansu na szczebel centralny było już rok temu, ale wówczas Ruch Chorzów okazał się nie do prześcignięcia. Bieżące rozgrywki Poloniści rozpoczęli bardzo źle, lecz wraz z upływem kolejnych kolejek ekipa trenera Rakoczego rozpędzała się coraz szybciej. Ostatecznie niebiesko-czerwoni skończyli rok na 3. miejscu w tabeli, ze stratą pięciu punktów do pierwszego LKS-u Goczałkowice.

Zimą Polonia dokonała kilku dużych wzmocnień, zwłaszcza w formacji ofensywnej. Transfery takich zawodników jak Dawid Wolny (w poprzednim sezonie zdobywca 20 goli w II lidze), czy skutecznych Arkadiusza Maja oraz Oresta Tkaczuka muszą robić wrażenie. Nie zapomniano też o obiecujących, ale ogranych już młodzieżowcach w postaci Siwka i Tronajowskiego, z kolei Michał Maj zwiększył rywalizację w defensywie.

Przyszli: Dawid Wolny (Sandecja Nowy Sącz), Michał Maj (Stal Brzeg), Arkadiusz Maj (Zagłębie Sosnowiec - wypożyczenie), Orest Tkaczuk (Warta Gorzów), Jakub Siwek (Ruch Chorzów - wypożyczenie) i Jakub Trojanowski (Piast Żmigród).

Odeszli: Marek Krotofil (ROW 1964 Rybnik), Grzegorz Ochwat (Wisła Sandomierz - wypożyczenie), Krzysztof Kamiński (Tempo Paniówki - wypożyczenie), Jakub Wróbel (Szombierki Bytom - wypożyczenie), Jakub Belica (Drama Zbrosławice) i Damian Celuch (Stal Brzeg).

Wydawało się, że Polonia ma wszystko, aby gonić lidera, tymczasem wiosna w jej wykonaniu wygląda dość przeciętnie. Zespół Kamila Rakoczego wygrał trzy spotkania w 2022 roku (3:0 z LKS Goczałkowice-Zdrój, 2:1 z Cariną Gubin i 2:1 z Karkonoszami Jelenia Góra), a także doznał dwóch porażek: 2:4 z Wartą Gorzów oraz 1:2 z rezerwami Górnika Zabrze w minioną środę. To sprawia, że strata do miejsca premiowanego awansem wynosi już sześć oczek. Polonia jest na 2. miejscu w tabeli, mając 45 punktów dzięki 14 wygranym, 3 remisom i 6 porażkom (bramki 37:22). Na obiekcie Szombierek bytomianie nie czują się najlepiej, bo to właśnie tam nasi rywale odnieśli dwie wiosenne porażki. Dodajmy jeszcze, że najlepszym strzelcem tego zespołu jest Dawid Krzemień - zdobywca 5 goli.

Piłkarze Stali po sobotniej wygranej z Foto-Higieną nadal zajmują 12. pozycję w tabeli. Przewaga żółto-niebieskich nad strefą spadkową to już 8 punktów, ale trzeba dodać, iż MKS Kluczbork ma do rozegrania dwa zaległe spotkania. Najskuteczniejszym zawodnikiem ekipy Marcina Nowackiego jest Michał Sypek, choć nasz pomocnik od długiego czasu czeka już na przełamanie.

Przed naszą drużyną bardzo ciężki pojedynek, to nie ulega wątpliwości. Obie ekipy podejdą do niego w odmiennych nastrojach - bytomianie zamierzają zmazać plamę ze środowej przegranej z rezerwami Górnika Zabrze, a Stalowcy chcą pójść za ciosem i ponownie zapunktować. Polonia to jeden z najlepszych zespołów w tej lidze, lecz żółto-niebiescy też znają swoją wartość i nie zamierzają się przed nikim położyć. Wierzymy, że Wielka Sobota będzie dla nas szczęśliwa i uda się sprawić niespodziankę.

Mecz Polonia Bytom - Stal jako sędzia główny poprowadzi Pan Bartosz Pałetko z Krakowa. Wszystkich kibiców zachęcamy do oglądania transmisji spotkania, którą w cenie 12 złotych można wykupić na Śląskie TV, klikając TUTAJ.

24. kolejka III ligi (grupa 3)

Polonia Bytom - Stal Brzeg

16.04.2022 (sobota), godz. 13:00

Stadion Szombierek, ul. Frycza Modrzewskiego 3.

fot. Przemysław Nijakowski