Zapowiedź: Chemik Kędzierzyn-Koźle - Stal

Po 98 dniach przerwy nasza drużyna wraca do gry. Na inaugurację piłkarskiej wiosny Stal zmierzy się w Kędzierzynie-Koźlu z miejscowym Chemikiem, a stawką tego meczu będzie awans do półfinału wojewódzkiego Pucharu Polski. Nasz zespół jako obrońca trofeum zrobi wszystko, aby powtórzyć sukces sprzed roku, a kolejny krok w tym kierunku będzie musiał zrobić na terenie bardzo niewygodnego czwartoligowca.

Chemik to jedna z największych marek na Opolszczyźnie nie tylko ze względu na fanatycznych kibiców, ale również bogatą historię. Klub założony został w 1947 roku pod nazwą Bierawianka Bierawa, a obecną nazwę "Chemik" przyjął w roku 1968. Największym sukcesem piłkarskiej sekcji były występy kędzierzynian w II lidze przez jeden sezon 1977/78. Pod koniec ubiegłego wieku klub ogłosił upadłość, by w 2006 roku zostać reaktywowanym przez kibiców. Chemiczni rozpoczęli wówczas powolny marsz od C klasy do IV ligi opolskiej, w której występują już ósmy sezon z rzędu.

Od kilku lat kędzierzynianie meldują się w środku czwartoligowej tabeli i nie inaczej jest po rundzie jesiennej obecnych rozgrywek. 8. pozycja i 23 zdobyte punkty (7 zwycięstw, 2 remisy i 6 porażek) sprawiają, że nasi rywale mają dosyć spokojną sytuację i na wiosnę raczej nie powinni drżeć o utrzymanie. Najlepszym strzelcem sobotnich gospodarzy jest Andrzej Malik (7 goli w meczach ligowych), 4 trafienia ma na swoim koncie Patryk Paczulla, a 3 Grzegorz Chojnowski (44-letni weteran opolskich boisk).

W drodze do ćwierćfinału wojewódzkich rozgrywek pucharowych Chemik pewnie pokonywał kolejne przeszkody, wygrywając kolejno z Pogonią Prudnik (2:0), TOR-em Dobrzeń Wielki (3:1) oraz ze Startem Jełowa (6:0). Wszystkie trzy mecze kędzierzynianie rozegrali na terenie rywali, a najwięcej trafień w tych rozgrywkach zdobył wspomniany już Paczulla (pięć goli).

W ramach przygotowań do rundy wiosennej Chemik rozegrał pięć sparingów, z których wygrał trzy (3:1 z TOR-em Dobrzeń Wielki, 6:2 z Przyszłością Ciochowice oraz 4:1 z Fortuną Głogówek), raz zremisował (3:3 z LZS Walce) i raz przegrał (1:2 z RKS Grodziec). Wygląda na to, że kadra zespołu trenera Latosika nie ulegnie wielkim zmianom. Klub dotychczas nie poinformował o żadnych odejściach, natomiast zakontraktowano Sebastiana Kapinosa (ostatnio Unia Racibórz) oraz Macieja Jędrzejewskiego (LKS Tworków).

W XXI wieku Stal mierzyła się z Chemikiem sześciokrotnie. Nasz zespół wygrywał trzykrotnie (trzy ostatnie potyczki między tymi drużynami), raz zremisował oraz dwa razy przegrał.

Historia bezpośrednich spotkań:

19.10.2013: Stal - Chemik 2:3

24.05.2014: Chemik - Stal 2:0

06.09.2014: Stal - Chemik 1:1

18.04.2015: Chemik - Stal 0:3

31.10.2015: Stal - Chemik 5:1

28.05.2016: Chemik - Stal 0:3

Sobotnim meczem zainaugurujemy rundę wiosenną, która potrwa aż do czerwca. Nasza drużyna po ciężko przepracowanym okresie przygotowawczym oraz zmianach kadrowych jest głodna sukcesów oraz zwycięstw. Sobotnim spotkaniem zespół postara się to udowodnić, choć rywal wydaje się groźny, a rozgrywki pucharowe sprzyjają przecież niespodziankom. Niech to będzie udane rozpoczęcie - miejmy nadzieję - udanej rundy dla żółto-niebieskich!

1/4 wojewódzkiego finału Pucharu Polski

Chemik Kędzierzyn-Koźle - Stal

29.02.2020 (sobota), godz. 14:00

Stadion "Kuźniczka", ul. Grunwaldzka 71.