Zapowiedź: Górnik II Zabrze - Stal

W najbliższą sobotę drużyna Stali zainauguruje rundę wiosenną w rozgrywkach III ligi. Żółto-niebiescy udadzą się do Zabrza, by tam z rezerwami Górnika powalczyć o pierwsze ligowe punkty w tym roku. Zespół pod okiem trenera Domagały ciężko pracował w zimowym okresie przygotowawczym a kadra drużyny została wzmocniona, przez co w tej rundzie możemy oczekiwać lepszych wyników oraz poprawy sytuacji w tabeli. Sporo powodów do optymizmu dała również ubiegłotygodniowa wygrana w Kędzierzynie-Koźlu z Chemikiem.

Rezerwy 14-krotnego Mistrza Polski już siódmy sezon z rzędu występują w III lidze. Drużyna w zdecydowanej większości jest oparta na młodych zawodnikach dopiero uczących się piłkarskiego rzemiosła, którzy w przyszłości mają rywalizować o miejsce w ekstraklasowej kadrze. To właśnie od gry w drugiej drużynie przygodę w seniorskiej piłce zaczynał Szymon Żurkowski, bracia Wolsztyńscy czy Przemysław Wiśniewski, obecnie podstawowy obrońca ekipy trenera Marcina Brosza. Młodzież niejednokrotnie wspomagana jest także "spadami" z pierwszego zespołu.

"Dwójka" Górnika ma za sobą całkiem udaną rundę jesienną, choć z pewnością nie może jeszcze mówić o spokoju. Siedem zwycięstw, tyle samo porażek oraz trzy remisy dają sumę 24 punktów i klasyfikują zabrzan na 10. miejscu w tabeli III ligi. Duży ścisk oraz niewielkie różnice punktowe powodują jednak, że zespół Marcina Prasoła na wiosnę będzie musiał mieć się na baczności. Najlepszymi strzelcami drużyny są Dariusz Kamiński i Marko Zawada (4 gole), po trzy trafienia zdobyli Piotr Krawczyk i Michał Rostkowski.

Górnik II bardzo solidnie przepracował zimowy okres przygotowawczy. Zabrzanie rozegrali w tym czasie osiem gier sparingowych, zwyciężając w pięciu z nich (3:2 z Banikiem B Ostrawa, 5:1 z Szombierkami Bytom, 2:1 z Hutnikiem Kraków, 9:0 z Podlesianką Katowice oraz 3:0 z LKS Goczałkowice), raz remisując (4:4 ze Skrą Częstochowa) oraz dwukrotnie przegrywając (1:3 z GKS Katowice oraz 1:10 z pierwszą drużyną Górnika). Ciężko powiedzieć, jak zmieniła się kadra zespołu rezerw, ponieważ jest ona niezwykle szeroka - jesienią w "dwójce" Górnika zagrało łącznie aż 38 zawodników. Potwierdzone zostały odejścia Dominika Pisarka (do Elany Toruń), Bartosza Neugebauera (przesunięty do I drużyny), Bartosza Gałązkiewicza i Damiana Jaworskiego (obaj Drama Zbrosławice) oraz Karola Jaksika (Pogoń Siedlce). Ponadto klub opuściło kilku zawodników pierwszej drużyny, którzy regularnie grywali w rezerwach, m.in. Bartłomiej Eizenchart, Ishmael Baidoo czy Adam Arnarson. Jeśli chodzi o wzmocnienia to należy tu wymienić powracającego z wypożyczenia do Warty Poznań Krzysztofa Kiklaisza oraz Kajetana Kunka z Rozwoju Katowice.

Sobotnia potyczka będzie ósmą w historii pomiędzy Stalą a rezerwami Górnika Zabrze. Dotychczas trzykrotnie wygrywali żółto-niebiescy, dwa razy padł remis oraz dwukrotnie zwyciężyli Górnicy. W rundzie jesiennej, w spotkaniu otwierającym nowy sezon pokonaliśmy rywali 2:1. Bramki dla Stali zdobyli Celuch oraz Cieślik, natomiast przeciwnicy odpowiedzieli trafieniem Zawady w końcówce meczu.

Historia bezpośrednich spotkań:

09.10.2016: Górnik II - Stal 3:4

20.05.2017: Stal - Górnik II 1:1

15.10.2017: Górnik II - Stal 3:1

19.05.2018: Stal - Górnik II 2:2

25.08.2018: Górnik II - Stal 1:3

30.03.2019: Stal - Górnik II 1:3

03.08.2019: Stal - Górnik II 2:1

Sobotni mecz w Zabrzu zapowiada się bardzo emocjonująco. Z pewnością obie ekipy będą chciały udanie rozpocząć rundę rewanżową w III lidze, by jak najszybciej zapewnić sobie ligowy byt. Nasza drużyna zasygnalizowała wysoką formę już tydzień temu i pozostaje nam mieć nadzieję, że tak jak w Kędzierzynie-Koźlu pokaże walkę, charakter oraz dużo dobrej piłki. Czas przerwać wyjazdową niemoc i pierwszy raz w tym sezonie przywieźć trzy punkty z terenu rywala!

18. kolejka III ligi (grupa 3)

Górnik II Zabrze - Stal

07.03.2020 (sobota), godz. 15:00

Stadion Sparty Zabrze, ul. Mickiewicza 66a.