ZAPOWIEDŹ: Orzeł Źlinice - Stal

Piłkarze Stali w końcu wracają do prawdziwego grania! Po 133 dniach od ostatniego meczu ligowego, żółto-niebiescy będą walczyć w Źlinicach z Orłem o awans do finału wojewódzkiego Pucharu Polski. Stawka sobotniego starcia jest niebagatelna, więc spodziewamy się dużych emocji i trudnych warunków postawionych przez grających w okręgówce gospodarzy. Liczymy jednak, że wzmocniony zespół Stali (o kolejnych transferach poinformujemy w najbliższych godzinach) udowodni swoją wyższość na boisku.

Klub ze Źlinic powstał w 1982 roku i awans do półfinału jest największym osiągnięciem w jego historii! XXI wiek to przeważnie występy Orła w Lidze Okręgowej, z krótką przerwą w latach 2011-15 na grę w opolskiej IV lidze. Odkąd klub z podopolskiej wsi opuścił szeregi najwyższej klasy rozgrywkowej w województwie, za każdym razem meldował się w górnej części tabeli okręgówki mając apetyt na awans. Podobnie było w poprzednim, niedokończonym sezonie, kiedy to Orzeł zajął 6. miejsce w Lidze Okręgowej, zdobywając 25 punktów. Mimo i tak dosyć wysokiej pozycji w Źlinicach panował niedosyt, gdyż ekipa trenera Polaka wraz z końcówką rundy jesiennej rozpędzała się coraz szybciej, wygrywając ostatnie pięć meczów. Inaczej ma się sprawa w rozgrywkach pucharowych. Tu Orzeł okazywał się bezwzględny dla  wszystkich rywali, pokonując kolejno LZS Bodzanów (wo 3:0), Victorię Dobrzyń (3:1), MKS Wołczyn (3:2 pd) i sensacyjnie wygrywając z Agroplonem Głuszyna (2:1). Warto podkreślić nazwisko najlepszego strzelca źliniczan w ubiegłym sezonie - Tomasz Schichta we wszystkich 19 spotkaniach zdobył aż 21 bramek, w tym trzykrotnie trafiając do siatki w meczach pucharowych.

Piłkarze Stali w kolejnych rundach pucharowych trafiali na nieco trudniejszych rywali, ale w zasadzie z każdym z nich musieli się solidnie napocić. Brzeżanie z kwitkiem odprawili kolejno Małapanew Ozimek (3:2), Unię Krapkowice (4:2) i Chemika Kędzierzyn-Koźle (4:1).

Pod okiem niezwykle doświadczonego trenera Andrzeja Polaka źliniczanie trenują od połowy maja. Wydaje się, że Orły po pandemicznej przerwie są w całkiem niezłej dyspozycji, co wnioskujemy po dobrych wynikach osiąganych w sparingach. W nich nasi sobotni rywale pokonywali juniorów Odry Opole 3:2, Swornicę Czarnowąsy 3:0, Metalowiec Łambinowice 10:2, Groszmal Opole 4:0 i LZS Skorogoszcz 4:2. Jedyną, minimalną porażkę Orzeł zanotował w starciu z LZS Starowice, ulegając niedawnemu trzecioligowcowi 2:3.

Historia starć Stali i Orła sięga 2006 roku, gdy nasza drużyna występowała jeszcze pod nazwą BTP Piast Brzeg. W pierwszym historycznym meczu pomiędzy tymi zespołami padł remis 1:1. Ogółem w 10 rozegranych meczach bezpośrednich 4 razy wygrywali brzeżanie, trzykrotnie padł remis i również trzy razy wygrywał Orzeł. W ostatnim starciu Stali z Orłem górą byli żółto-niebiescy, którzy w sezonie 2014/15 po trafieniu Łukasza Bonara pokonali przeciwników 1:0.

2006/07 Orzeł Źlinice - Piast Brzeg 1:1
2006/07 Piast Brzeg - Orzeł Źlinice 1:3
2007/08 Orzeł Źlinice - Piast Brzeg 2:1
2007/08 Piast Brzeg - Orzeł Źlinice 3:1
2011/12 Stal Brzeg - Orzeł Źlinice 0:0
2011/12 Orzeł Źlinice - Stal Brzeg 0:4
2013/14 Orzeł Źlinice - Stal Brzeg 3:0
2013/14 Stal Brzeg - Orzeł Źlinice 2:0
2014/15 Orzeł Źlinice - Stal Brzeg 0:0
2014/15 Stal Brzeg - Orzeł Źlinice 1:0

Tygodnie ciężkich treningów i wylanych potów, wiele meczów sparingowych i w końcu się doczekaliśmy! Mecz z Orłem będzie starciem o dużym ciężarze gatunkowym. Ambitnie grający gospodarze z pewnością będą chcieli sprawić kolejną sensacją, z kolei nasz zespół celuje w obronę trofeum Pucharu Polski. Spotkanie zapowiada się więc bardzo atrakcyjnie. Z kwestii informacyjnych napiszmy jeszcze, że mecz odbędzie się przy udziale publiczności nieprzekraczającej 25% pojemności stadionu, czyli około stu osób.

1/2 finału wojewódzkiego Pucharu Polski

Orzeł Źlinice - Stal

18.07.2020 (sobota), godz. 17:00

Stadion w Źlinicach, ul. Krapkowicka.

fot. Mirosław Szozda/pilkaopolska.pl