ZAPOWIEDŹ: Ślęza Wrocław - Stal Brzeg

O kolejne ligowe punkty naszym piłkarzom przyjdzie powalczyć we Wrocławiu z tamtejszą Ślęzą. Zespół Grzegorza Kowalskiego od lat jest jednym z najlepszych w III lidze i sam ten fakt powoduje, że spodziewamy się bardzo trudnego meczu. My mamy jednak nadzieję, iż żółto-niebiescy po derbowej wygranej pójdą za ciosem i zapunktują na tym trudnym terenie.

Żółto-czerwoni są najstarszym klubem sportowym we Wrocławiu, powstałym tuż po wojnie w 1945 roku. 1 KS Ślęza posiadał wiele sekcji, ale najbardziej znanymi była kobieca koszykówka (dwukrotne mistrzynie Polski) i oczywiście piłka nożna. Futbolistom na przestrzeni wielu lat wiodło się różnie - pod koniec lat 80. byli oni nawet blisko awansu do ekstraklasy (wówczas I ligi), ale w 2005 roku wrocławianie znaleźli się w A-klasie. Mozolna odbudowa klubu doprowadziła ich do III ligi, w której rozpoczęli swój dziesiąty sezon z rzędu.

Wrocławianie w ostatnich paru latach przeważnie znajdowali się w ścisłym czubie tabeli i nieśmiało wspominali o chęci awansu wyżej. W poprzednim sezonie było o to wyjątkowo ciężko, bo III-ligową konkurencję zmiażdżył chorzowski Ruch, natomiast ekipa żółto-czerwonych zajęła 3. pozycję. Obecne rozgrywki dawały więc nadzieję na to, że tym razem Ślęza skutecznie powalczy o awans. Po rundzie jesiennej wciąż wydawało się to możliwe, choć 6. miejsce i siedem punktów straty do lidera z Goczałkowic stawiały ten zespół w niełatwym położeniu.

W przerwie zimowej w ekipie Ślęzy doszło do pewnych przegrupowań. Z drużyny odeszło dwóch podstawowych zawodników - najlepszy strzelec Piotr Stępień został wypożyczony do Ruchu Chorzów, natomiast bramkarz Jakub Wąsowski rundę wiosenną spędzi w GKS-ie Wikielec. Do zespołu wrocławian dołączyło z kolei kilku zdolnych młodzieżowców, oprócz nich z wypożyczeń wrócili też Jakub Gil oraz dwaj zagraniczni napastnicy. Wydaje się więc, że nasi sobotni przeciwnicy wcale nie są obecnie słabsi, niż jesienią.

Przyszli: Paweł Budzyński i Maksymilian Trepczyński (obaj Śląsk II Wrocław), Igor Czapran (z drużyny juniorów), Jakub Gil (Puszcza Niepołomice - powrót z wypożyczenia), Jakub Murat (Olympic Wrocław - juniorzy), Alefe Lima Santos (Piast Nowa Ruda - powrót z wypożyczenia), Joao Passoni (Sokół Marcinkowice - powrót z wypożyczenia).

Odeszli: Jakub Wąsowski (GKS Wikielec - wypożyczenie), Piotr Stępień (Ruch Chorzów - wypożyczenie), Piotr Kotyla (Polonia Trzebnica - wypożyczenie), Javier Palacios (Barycz Sułów - wypożyczenie).

Rundę wiosenną żółto-czerwoni rozpoczęli... średnio. Pięć punktów w trzech meczach to dokładnie tyle samo, ile zdobyli brzeżanie, i na pewno jest to za mało dla ekipy, która aspiruje do awansu. Ślęza w 2022 roku zremisowała z Cariną Gubin (0:0) i rezerwami Górnika Zabrze (1:1), natomiast przed tygodniem wygrała w Jeleniej Górze z Karkonoszami 1:0. Wydaje się, że maszyna trenera Kowalskiego jeszcze się nie rozpędziła i nie wskoczyła na właściwe obroty.

Po 21. kolejkach strata Ślęzy do liderujących rezerw Zagłębia Lubin to już osiem "oczek". Bilans naszych rywali to 11 zwycięstw, 6 remisów i 4 porażki (bramki 46:23), co daje im 39 punktów i 5. miejsce w tabeli. Na własnym obiekcie zespół ten nie zwykł często tracić punktów, a jedyna drużyna, która w tym sezonie wygrała na Kłokoczycach, to... ostatnia w tabeli Foto-Higiena Gać. Najlepszym strzelcem ekipy z Wrocławia jest Piotr Stępień (12 goli), który aktualnie reprezentuje Ruch Chorzów, natomiast kolejni w tej klasyfikacji są Vinicius (7 bramek) oraz Hubert Muszyński i Adrian Niewiadomski, zdobywcy 5 trafień.

Przypomnijmy jeszcze, że po sobotniej wygranej z MKS-em Stalowcy awansowali na 11. miejsce w klasyfikacji. Ewentualne zwycięstwo we Wrocławiu pozwoliłoby nam awansować jeszcze wyżej i znacząco przybliżyć się do środkowej części tabeli. Najskuteczniejszym zawodnikiem żółto-niebieskich jest Michał Sypek, strzelec 7 goli, choć nasz pomocnik ostatnio trochę się "zaciął".

Przed nami kolejny mecz i kolejne emocje. Zespół Ślęzy znamy doskonale i wiemy, jak wysoko potrafi zawiesić poprzeczkę. Żółto-niebiescy muszą podejść do tego spotkania z respektem, ale też z wiarą we własne umiejętności. Trzy wiosenne potyczki Stalowców wyglądały naprawdę nieźle, a poprawę widzimy szczególnie w działaniach defensywnych. Wierzymy, że dobra postawa pozwoli nam zapunktować i przedłużyć serię meczów bez porażki do pięciu. Trzymajcie kciuki, a z najwierniejszymi kibicami mamy nadzieję zobaczyć się we Wrocławiu!

22. kolejka III ligi (grupa 3)

Ślęza Wrocław - Stal Brzeg

02.04.2022 (sobota), godz. 14:00