ZAPOWIEDŹ: Stal Brzeg - Carina Gubin

Wyjątkowo w piątek nasi piłkarze stoczą kolejny bój o ligowe punkty. Rywalem brzeżan będzie sąsiad w tabeli III ligi i najwyżej sklasyfikowany beniaminek - Carina Gubin. Dla obu ekip będzie to szansa na osiągnięcie większego spokoju i odskoczenie od dolnych rejonów tabeli. Zarówno Stalowcy, jak i gubinianie mają zapas zaledwie trzech punktów nad strefą spadkową, a więc piątkowy pojedynek nabiera naprawdę dużego znaczenia.

Gubin jest położony na granicy polsko-niemieckiej, w zachodniej części województwa lubuskiego. Miejscowy klub piłkarski "Carina" został założony w 1950 roku, lecz na przestrzeni tych lat funkcjonował pod wieloma nazwami: Spójnia/Sparta, Polonia, Gubinianka, Granica, a od roku 1975 już jako "Carina" (od nazwy sponsora - zakładów przemysłu skórzanego). Do największych sukcesów klubu należy zajęcie 2. miejsca w tabeli I klasy mistrzowskiej, która wówczas była III poziomem rozgrywkowym. Miało to miejsce w bardzo zamierzchłych czasach, bo w roku 1952. Później, przez wiele następnych lat futbol w Gubinie nie stał na najwyższym poziomie. Dość powiedzieć, że przez większość XXI wieku Carina występowała w Klasie Okręgowej. Duży sukces nadszedł w poprzednim sezonie, gdy zielono-czarni dość pewnie wygrali IV ligę lubuską i awansowali do III ligi.

Jesień w wykonaniu Cariny była naprawdę solidna, i to pomimo gorszej serii pod koniec roku. Ostatecznie zespół trenera Grzegorza Kopernickiego udał się na przerwę świąteczno-noworoczną będąc na 11. miejscu w tabeli, oraz mając przewagę ośmiu oczek nad strefą spadkową. W związku z tym nie było też powodu, aby w zimowym okienku transferowym Carina znacząco przebudowywała kadrę. Do ekipy z województwa lubuskiego doszło trochę "świeżej krwi", ale nie była to żadna rewolucja.

Przyszli: Szymon Czajor (KKS Kalisz - wypożyczenie), Tymoteusz Seweryn (Warta Gorzów), Yūya Kamon (Pogoń Skwierzyna), Przemysław Siudak (Chrobry II Głogów), Kacper Masny (Bałtyk Koszalin).

Odeszli: Jakub Szkudlarek (Promień Żary), Mateusz Hałambiec (Tęcza Krosno Odrzańskie), Paweł Niewiadomski (Budowlani Lubsko), Ireneusz Butowicz (Relaks Grabice), Andrzej Rutkiewicz (FC Slovan Galanta - Słowacja), Fabian Tomaszewski (Odra Nietków), Jakub Jasiński (Stal Jasień).

W 2022 roku Carina znów punktuje bardzo przyzwoicie, choć nieco słabiej od brzeżan - Stal na wiosnę zdobyła 15 punktów, a nasi piątkowi rywale 13. Gubinianie wygrali cztery mecze (2:0 z Foto-Higieną, 3:1 z Odrą Wodzisław Śląski, 2:1 z LKS-em Goczałkowice i 2:0 z Karkonoszami), jeden zremisowali (bezbramkowo ze Ślęzą Wrocław) i przegrali pięciokrotnie (1:2 z Polonią Bytom, 1:2 z Miedzią II Legnica, 0:1 z Wartą Gorzów, 1:2 z Piastem Żmigród oraz 1:3 z Górnikiem II Zabrze). Te rezultaty, zsumowane z wynikami z rundy jesiennej plasują gubinian na 9. miejscu w tabeli z łącznym dorobkiem 34 punktów, czyli dokładnie takim samym, jak w przypadku żółto-niebieskich. Nasi przeciwnicy zdecydowanie lepiej prezentują się na własnym stadionie, gdzie zdobyli jak dotąd 21 oczek (przy ledwo 13 zgarniętych na wyjazdach). Denis Matuszewski i Cyprian Poniedziałek to najlepsi strzelcy zespołu Cariny - obaj zdobyli w tym sezonie po 7 bramek.

W rundzie jesiennej nasza drużyna przegrała w Gubinie 0:1. W pierwszej połowie na murawie zdecydowanie dominowali Stalowcy. Niestety żółto-niebiescy nie zdołali wykorzystać swoich sytuacji (m.in. dwukrotnie obijając słupek), zaś po przerwie zostali skarceni po tym, jak kontrę skutecznie wykończył Komarnicki. Stal przegrała 0:1, a po tym spotkaniu z posadą pożegnał się trener Arkadiusz Bator.

Przed nami kolejny istotny mecz dla układu tabeli. W jej dolnych rejonach robi się bardzo duży ścisk i aby nie musieć do końca walczyć o ligowy byt, trzeba regularnie punktować. Po ostatnim, niezłym w wykonaniu naszego zespołu spotkaniu w Goczałkowicach mamy duży niedosyt, bo z gry zasłużyliśmy na coś więcej, niż okrągłe zero po stronie punktów. Mamy nadzieję, że drużyna tą sportową złość w piątkowe popołudnie przekuje w dobrą grę, a my będziemy świadkami kolejnego zwycięstwa żółto-niebieskich na Stadionie Miejskim w Brzegu.

Mecz Stal - Carina jako sędzia główny poprowadzi Pan Maciej Habuda z Wrocławia. Zapraszamy wszystkich kibiców, przypominając raz jeszcze, że tym razem wyjątkowo gramy w PIĄTEK o godzinie 18:00. Bądźcie z nami na Stadionie Miejskim w Brzegu!

29. kolejka III ligi (grupa 3)

Stal Brzeg - Carina Gubin

13.05.2022 (piątek), godz. 18:00