ZAPOWIEDŹ: Stal Brzeg - Gwarek Tarnowskie Góry

Po tygodniowej pauzie piłkarze Stali wracają do gry. W sobotę na Stadionie Miejskim w Brzegu żółto-niebiescy podejmą solidną ekipę Gwarka Tarnowskie Góry, która zwłaszcza w ostatnich tygodniach prezentuje się naprawdę dobrze. Stalowcy znają jednak swoją wartość i zamierzają walczyć o pełną pulę. Wszyscy chcielibyśmy, aby ostatnie zwycięstwo w Gaci nie było pojedynczym przebłyskiem, lecz by rozpoczęło serię dobrych meczów. Jednego możemy być pewni - emocji z pewnością nie zabraknie, bo w spotkaniach Stali z Gwarkiem zawsze dzieje się dużo.

Na początek odrobina historii. Drużyna piłkarska powstała w Tarnowskich Górach w 1953 roku pod nazwą "KS Górnik". W klubie oprócz piłki nożnej istniała wówczas również sekcja tenisa stołowego. W następnych latach klub bez większych sukcesów funkcjonował pod nazwami "Śląsk" oraz "Kolejarz", a następnie - do dnia dzisiejszego - jako "TS Gwarek". Klub, który u początków XXI wieku wędrował pomiędzy A-klasą a okręgówką, w ostatnich latach stał się jednym z największych w regionie. W czerwcu 2017 tarnogórzanie w barażach pokonali LKS Bełk i awansowali do III ligi, by jako beniaminek zająć 3. miejsce w sezonie 2017/18. W następnych dwóch latach było nieco gorzej - Gwarek zajmował kolejno 5. i 7. miejsce w tabeli.

Obecne rozgrywki są w wykonaniu tarnogórzan bardzo nierówne. Z jednej strony Gwarek potrafił jesienią wygrać z niezwykle mocnym Pniówkiem Pawłowice Śląskie (3:2) czy rozbijać Foto-Higienę Gać (4:1) lub Polonię/Stal Świdnica (5:0), z drugiej zaś zdarzały im się prawdziwe klęski, takie jak 0:7 z Polonią Bytom, 0:4 z Zagłębiem II Lubin czy 1:4 z MKS Kluczbork. W przerwie zimowej nie doszło do ogromnych zmian w kadrze sobotnich gości. Z grona odchodzących warto podkreślić nazwiska Kamila Bętkowskiego, Sebastiana Pączko czy Kevina Kołodzieja, którzy jesienią byli ważnymi postaciami zespołu. W ich miejsce również przyszli ciekawi zawodnicy, choćby występujący wcześniej w naszym klubie Maciej Borycka czy trio wypożyczone z Polonii Bytom.

Przyszli: Maciej Borycka (Skra Częstochowa - wypożyczenie), Robert Chwastek, Kacper Czajkowski i Tomasz Pośpiech (wszyscy trzej wypożyczeni z Polonii Bytom), Michał Rakowiecki (Piast Gliwice - wypożyczenie), Jakub Tobor (Stadion Śląski Chorzów).

Odeszli: Jakub Joszko (Śląsk Świętochłowice), Paweł Kulisz (Ruch Chorzów - koniec wypożyczenia), Łukasz Stosiek (Stal Zabrze - koniec wypożyczenia), Kamil Bętkowski (Sparta Katowice), Bartosz Bartczuk (bez klubu), Sebastian Pączko (Polonia Bytom), Kevin Kołodziej (drużyna rezerw).

Rundę wiosenną Gwarek rozpoczął od porażki z rezerwami Zagłębia Lubin (0:2), ale później było już tylko lepiej. Wydaje się, że prawdziwego "kopa" zawodnikom Krzysztofa Górecko dało niespodziewane zwycięstwo z Polonią Bytom (1:0). W następnych kolejkach przychodziły remisy z Lechią Zielona Góra (1:1) i Rekordem Bielsko-Biała (3:3), natomiast później tarnogórzanie wygrywali 1:0 z Polonią Nysa i 2:1 z ROW 1964 Rybnik. Łącznie 34 punkty, na które składa się 9 zwycięstw, 7 remisów i 8 porażek zapewniają Gwarkowi 9. miejsce w tabeli, przy jednocześnie ujemnym bilansie bramkowym (37:46). Najskuteczniejszym zawodnikiem sobotnich gości jest Dawid Jarka (7 trafień). Przypomnijmy, że Stal zajmuje obecnie 11. pozycję w trzecioligowych rozgrywkach, mając na koncie 29 punktów, a najlepszymi strzelcami naszej drużyny są Mateusz Dychus, Marcin Niemczyk i Michał Sypek (po 4 gole).

Historia bezpośrednich spotkań pomiędzy Stalą a Gwarkiem obejmuje sześć meczów. Widać w nich pewną regułę - pojedynki na stadionie Gwarka zawsze kończyły się remisem 1:1, natomiast spotkania w Brzegu za każdym razem przynosiły mnóstwo bramek i emocji. Ogólny bilans to dwa zwycięstwa Stali, trzy remisy i jedna wygrana tarnogórzan. W rundzie jesiennej brzeżanie zremisowali na wyjeździe 1:1, ale obie bramki strzelali gospodarze - Kuliński z rzutu karnego dla Gwarka oraz Dyląg (trafienie samobójcze).

2017/18 Stal Brzeg - Gwarek TG 4:2
2017/18 Gwarek TG - Stal Brzeg 1:1
2018/19 Stal Brzeg - Gwarek TG 2:3
2018/19 Gwarek TG - Stal Brzeg 1:1
2019/20 Stal Brzeg - Gwarek TG 3:2
2020/21 Gwarek TG - Stal Brzeg 1:1

Bardzo ciekawie zapowiada się sobotni pojedynek. Ewentualne zwycięstwo Stalowców może zapewnić im awans do górnej części tabeli i znacznie bezpieczniejszą pozycję. Tarnogórzanie jednak z pewnością również będą chcieli przedłużyć swoją serię meczów bez porażki do sześciu. Żółto-niebiescy na własnym stadionie nie wygrali od połowy listopada, dlatego liczymy, że komplet punktów w końcu zostanie w Brzegu.

Dodajmy, że spotkanie jako sędzia główny poprowadzi Paweł Kucharczyk z Dolnośląskiego Kolegium Sędziów. Mecz - co jest już niestety smutną regułą - zostanie rozegrany bez udziału publiczności, ale tak jak ostatnio przeprowadzimy z niego transmisję na żywo na portalu YouTube. Link do transmisji zamieścimy w piątek.

26. kolejka III ligi (grupa 3)

Stal Brzeg - Gwarek Tarnowskie Góry

17.04.2021 (sobota), godz. 16:30

Stadion Miejski w Brzegu

Mecz bez udziału publiczności.

fot. TS Gwarek.