ZAPOWIEDŹ: Stal Brzeg - Polonia Bytom

Dobiega końca długi, intensywny i dosyć specyficzny sezon III ligi - naznaczony dalszą walką z koronawirusem, meczami przy pustych trybunach, a z perspektywy Stali dobrą, choć nierówną grą. Co najważniejsze, pierwszy raz od trzech lat udało się uniknąć nerwowej walki o utrzymanie do ostatnich kolejek, dzięki czemu już od kilku tygodni żółto-niebiescy mają już zapewniony ligowy byt. Być może apetyty były ciut większe, ale warto docenić i ten wynik naszych chłopaków. Na podsumowania jeszcze przyjdzie czas, natomiast w sobotę podopieczni trenera Arkadiusza Batora zakończą sezon domowym meczem z wicemistrzem III ligi - Polonią Bytom.

Polonia jest - jak na ten poziom rozgrywkowy - bardzo utytułowanym klubem, a jej historia sięga 1920 roku. Największe sukcesy w Bytomiu świętowano w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, kiedy drużyna dwukrotnie zostawała mistrzem Polski, a czterokrotnie wicemistrzem. Bytomianie jako pierwszy klub w Polsce zakwalifikowali się do pierwszej rundy Ligi Mistrzów oraz jako jedyni w kraju zdobyli europejskie trofeum, wygrywając Puchar Intertoto w 1965 roku. Pod koniec ubiegłego wieku Polonia występowała w II i III lidze, a w latach 2007-2011 znalazła się jeszcze w Ekstraklasie. Po spadku z najwyższego poziomu rozgrywkowego klub zaczął chylić się ku upadkowi i wskutek problemów finansowych w 2017 roku ogłosił upadłość. Powstały później twór "Bytomski Sport Polonia Bytom" jest kontynuatorem tradycji Polonii.

Już poprzedni, przerwany sezon był dla Polonistów bardzo udany. Jako beniaminek zajęli oni 2. miejsce w tabeli, ustępując jedynie rezerwom Śląska Wrocław. Kończące się rozgrywki 2020/21 wyglądały bardzo podobnie, tyle, że tym razem lepszy od bytomian był Ruch Chorzów. Mimo tego ekipa trenera Kamila Rakoczego może być z siebie zadowolona. Równa gra zarówno w rundzie jesiennej, jak i wiosennej pozwoliła zainkasować 81 punktów (25 zwycięstw, 6 remisów i tylko 4 porażki, bilans bramek 84:39). Sobotni mecz dla naszych rywali większego znaczenia mieć nie będzie, bo ich pozycja w tabeli nie ulegnie już zmianie. Z pewnością jednak niebiesko-czerwoni zamierzają kontynuować swoją świetną serię 10 spotkań bez porażki (w tym czasie osiem zwycięstw i dwa remisy). Najlepszym strzelcem tego zespołu jest... piłkarz Odry Opole Adam Żak (w zimie przeszedł do opolskiego I-ligowca), który strzelił 19 bramek. Kolejni na tej liście są Patryk Stefański (14 goli), Filip Żagiel (9 trafień), Dawid Krzemień (8 bramek) oraz były zawodnik Stali - Damian Celuch (pięć goli).

Sytuacja naszego zespołu przed 38. kolejką jest następująca - 8. miejsce w tabeli, które obecnie zajmują żółto-niebiescy może zamienić się jeszcze zarówno w siódmą lokatę (tylko w razie zwycięstwa z Polonią), jak i - przy niekorzystnych wynikach innych drużyn - nawet dwunastą. Mamy więc o co grać i liczymy na to, że Stalowcy powalczą o sprawienie niespodzianki z wyżej notowanym przeciwnikiem.

Historia bezpośrednich spotkań pomiędzy Stalą a Polonią jest krótka i niekorzystna dla brzeżan. W ubiegłym sezonie bytomianie rozbili w gościach naszą drużynę aż 3:0. Drugi z meczów, który został rozegrany w listopadzie 2020 roku był już znacznie bardziej wyrównany. Porażkę 0:1 żółto-niebiescy mogą "zawdzięczać" tylko swojej nieskuteczności, bo okazji przynajmniej do wyrównania im nie brakowało.

Mecz z wiceliderem musi zapowiadać się bardzo interesująco i nie inaczej jest tym razem. Mamy nadzieję, że nasz zespół sprawi niespodziankę i zdoła zapunktować na zakończenie sezonu, a dzięki temu wszyscy rozjadą się na urlopy w dobrych humorach.

Spotkanie Stal Brzeg - Polonia Bytom jako sędzia główny poprowadzi Mateusz Maj z Dolnośląskiego ZPN. Arbiter prowadził w tym sezonie jeden zwycięski pojedynek naszego zespołu (1:0 z Pniówkiem Pawłowice). Przypominamy też, że bilety na ten mecz można nabyć TYLKO W PRZEDSPRZEDAŻY w czwartek i piątek od godziny 18:00 do 19:00 przy stadionowej bramie. Wejściówki nie będą więc sprzedawane w dniu meczu w kasach. Do zobaczenia na stadionie, wspólnie pożegnajmy sezon 2020/21!

38. kolejka III ligi (grupa 3)

Stal Brzeg - Polonia Bytom

19.06.2021 (sobota), godz. 15:00