Zapowiedź: Stal - Unia Turza Śląska

W sobotę 19.11.2016 na Stadionie Miejskim w Brzegu w ramach ostatniej 17 kolejki rundy jesiennej, nasza drużyna zagra z innym beniaminkiem Unią Turza Śląska. Ostatnie tygodnie i dni nie były dla naszego klubu spokojne ale trzeba o nich zapomnieć i postarać się zakończyć rundę wygraną, która da nam miejsce w czołówce i względny spokój przed wiosną. Początek tego meczu zaplanowano na godz. 13:00.

Początki Unii Turza Śląska sięgają roku 1924, kiedy to nastąpiło połączenie dwóch towarzystw sportowych „Strzelec” oraz „Sokół”. Przez kolejne dziesięciolecia klub grał głównie w rozgrywkach B i A klasy i dopiero w 2013 roku awansował do „okręgówki”. Grą w klasie „o” raczyli unici swoich kibiców tylko jeden sezon, po którym awansowali do IV ligi. W sezonie 2015/2016 zawodnicy z Turzy Śląskiej wygrali grupę I IV ligi śląskiej i w barażu o III Ligę zmierzyli się z faworyzowanym Gwarkiem Tarnowskie Góry. W meczu barażowym „zielono-czerwoni” dwukrotnie okazali się lepsi od swoich rywali, wygrywając po 2:1 i ich historyczny awans do III ligi stał się faktem.

Mimo wygrania mocnej IV ligi śląskiej, przed przystąpieniem do gry w klasie wyższej, nie obeszło się bez zmian kadrowych. Klub wzmocnił się kilkoma znanymi z boisk Ekstraklasy nazwiskami. Jednym z nich jest Dariusz Pawlusiński (min. GKS Bełchatów, Cracovia Kraków, Termalica Bruk-Bet Nieciecza), który ostatni sezon spędził w Rakowie Częstochowa (575 minut, 2 gole). Drugim, Błażej Radler (min. Górnik Zabrze, Pogoń Szczecin). On także w poprzednich rozgrywkach grał w II-ligowym Rakowie Częstochowa (1660 minut, 1 gol). Z młodych zawodników do klubu trafili napastnicy: z GKS 1962 Jastrzębie – Jonatan Domin (224 minuty, 0 goli), z Cracovii Kraków na zasadzie wypożyczenia - Dawid Pawlusiński (21 minut, 0 goli). Z III ligowego LKS Bełk (1214 minuty, 3 gole) do Turzy Śl. trafił – pomocnik Piotr Glenc, natomiast z Naprzodu Czyżowice via Pniówek Pawłowice Śląskie (382 minuty, 1 gol) – Szymon Gałecki. Do drużyny dołączyli jeszcze pomocnicy.  Z Unii Racibórz – Mateusz Sitnik, wykupiono także grającego w rundzie wiosennej w Unii, kolejnego pomocnika Pawła Staniczka oraz z MKS Żory, bramkarza Grzegorza Tide. Ponadto z Granicy Ruptawy, wypożyczono obrońcę Łukasza Jagłę.

Spore wzmocnienia wymusiły także ruchy w drugą stronę. Z Unii Turza Śląska do innych klubów wypożyczono: Szymona Sosnę, Karola Wacławca, Emanuela Markiewicza, Krzysztofa Krzyżoka oraz Daniela Gojnego. Ponadto do swoich klubów powrócili wypożyczeni: Seweryn Buczkowski (MKS Odra Wodzisław) oraz Adrian Nowak (Pniówek Pawłowice Śląskie). Na zasadzie transferów definitywnych, Unię opuścili: Paweł Polak (ROW Rybnik) oraz Gabriel Szkatuła (Przyszłość Rogów).

Mimo zmian kadrowych, obecny sezon nie należy do udanych w wykonaniu naszych sobotnich rywali. 12 punktów w 16 meczach daje im 16 pozycję w tabeli i aż 8 punktów starty do bezpiecznej (13) pozycji (chociaż na dzisiaj utrzymanie daje 10 miejsce w tabeli, bowiem na miejscach spadkowych w II lidze są aż trzy śląskie kluby). Słaba postawa w Lidze, sprawiła że po przegranej z Ruchem Zdzieszowice w 10 kolejce do dymisji podał się twórca sukcesów naszych rywali trener Jan Adamczyk. Zastąpił go Piotr Hauder, który ma za zadanie ratowanie III Ligi w Turzy Śląskiej.

Sezon rozpoczął się dla turzan bardzo dobrze od wysokiej wygranej ze Ślęzą Wrocław. W drugiej kolejce „zielono-czerwoni” nieznaczenie ulegli w Jastrzębiu miejscowemu GKS 1962.  Trzecia serii gry to ponowna wygrana tym razem z Miedzią II Legnica. W kolejnych ośmiu meczach Unici nie potrafili zdobyć kompletu punktów remisując z Lechią Dzierżoniów oraz Śląskiem II Wrocław i przegrywając z KGHM ZANAM Polkowice, Rekordem Bielsko-Biała, Olimpią Kowary, Piastem Żmigród, Ruchem Zdzieszowice oraz Falubazem Zielona Góra. Trzecie i ostatnie jak do tej pory, zwycięstwo przyszło w 12 kolejce, w której nasi rywale pokonali Górnika Wałbrzych. Ostatnie 4 kolejki to trzy przegrane (Skra, Rekord, Pniówek) oraz remis z rezerwami Górnika II Zabrze.

W 16 meczach drużyna Unii Turza Śląska zdobyła 18 goli co jest trzecim najgorszym wynikiem w lidze. Najlepszym strzelcem drużyny jest zdobywca 6 goli – Dawid Hanzel, który jednak z powodu pauzy za czerwoną kartkę nie wystąpi w sobotę.

W defensywie, także nie jest najlepiej a 29 straconych goli (ex aequo ze Śląskiem II Wrocław) daje im drugą od końca pozycję w tym elemencie w tabeli.

W ostatniej kolejce do Brzegu przyjeżdża Unia Turza Śląska czyli drużyna z dolnych regionów tabeli. Na papierze na pewno będziemy faworytem ale wyniki jakie padają w lidze oraz nasza postawa w ostatnich meczach sprawiają że łatwo nie będzie. Co musi się stać abyśmy zdobyli komplet punktów? Na pewno musimy poprawić skuteczność w ataku oraz grę w defensywie. I walczyć!

Z tego też, miejsca bardzo chcielibyśmy prosić kibiców o doping, który już w niejednym meczu poniósł nas do wygranej!

„POMÓŻCIE NAM ZWYCIĘŻYĆ”

17 kolejka III Ligi

Stal – Unia Turza Śląska

19.11.2016 (sobota), godz. 13:00

Stadion Miejski w Brzegu.