Zapowiedź: Start Namysłów - Stal

Już w najbliższą sobotę, nasza drużyna zakończy jesienne granie. W 1/8 finału Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim zmierzymy się w Namysłowie z miejscowym Startem. Początek tego meczu zaplanowano na godz. 13:00.

Powstanie Startu Namysłów datuje się na 1952 rok. Największe sukcesy, klub święcił w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to przez cztery lata występował w II lidze (dzisiejsza I Liga). W 1999 roku za sprawą właściciela klubu Ryszarda Raczkowskiego, klub został przeniesiony do Opola i występował tam pod nazwą Odra/Varta co oznaczało faktyczny koniec klubu z Namysłowa. Ale nie na długo bowiem już rok później w Namysłowie powstał nowy klub, który kontynuował tradycje Startu. Przez kolejne lata „czerwono-czarni” pieli się przez kolejne szczeble rozgrywkowe w naszym województwie tak aby w sezonie 2009/2010 ponownie zagrać w rozgrywkach międzywojewódzkich czyli III Lidze śląsko-opolskiej. Od sezonu 2014/2015 nasi sobotni rywale występują w IV lidze opolskiej.

W poprzednim sezonie Start do ostatnich kolejek walczył o utrzymanie. I mimo zajęcia miejsca w strefie spadkowej zachował byt w IV Lidze. Stało to się za sprawą wycofania się Nadwiślana Góra z rozgrywek II Ligi co spowodowało jednoczesne utrzymanie się Ruchu Zdzieszowice w III i tym samym Startu w IV. Skomplikowane ale dla znawców piłki „zrozumiałe”, chociaż na kilka dni przed startem ligi nie było to jeszcze pewne.

Udany bój o pozostanie w IV lidze sprawił że w kadrze Startu zmian nie było zbyt dużo. Trzon drużyny udało się zachować ale kilku doświadczonych zawodników opuściło drużynę. W obecnych rozgrywkach kibice w Namysłowie nie zobaczą już Pawła Sarnowskiego i Jarosława Wojciechowskiego, którzy wzmocnili Agroplon Głuszynę (który swoje mecze domowe rozgrywa w Namysłowie), Wojciecha Zająca wypożyczono do Żubrów Smarchowice Śląskie a Kamila Bilińskiego do Polonii Domaszyce. Ponadto Bartosz Dempniak oraz Wojciech Stasiowski nie wznowili treningów.

Do klubu dołączyli z Agroplonu Głuszyna: Sławomir Paszkowski oraz Dariusz Syrowicz. Bramkarza Ivana Kodliuka wypożyczono z Polonii Domaszyce a napastników Krzysztofa Raduchowskiego oraz Kamila Hołuba z Żubrów Smarchowice Śląskie. Ponadto do drużyny z wypożyczenia z Polonii Domaszyce wrócił Szymon Włoszczyk a z drużyny juniorów przesunięto: Macieja Świerczyńskiego, Krystiana Matłosza oraz Patryka Zacharskiego. Przed startem rozgrywek w zespole naszych sobotnich rywali nastąpiła także zmiana szkoleniowca. Bartosza Medyka, który „cudem” utrzymał Start w IV lidze zmienił Grzegorz Rosiek.

Z nowym trenerem na ławce Start przystąpił do obecnych rozgrywek ale jak na razie nie może udać ich do udanych. 13 miejsce w tabeli po rundzie jesiennej i tylko dwa punkty przewagi nad strefą spadkową, zapowiadają ciężką wiosnę dla naszych rywali. Ich obecny bilans to 5 wygranych 4 remisy i 8 porażek.

Niezależnie od postawy naszej drużyny ze Startem grało nam się zawsze bardzo trudno. W XXI wieku graliśmy z „czerwono-czarnymi” dziesięciokrotnie i wygraliśmy tylko dwukrotnie.

Swoisty „kompleks Namysłowa” udało nam się przełamać w poprzednim sezonie w którym to po dwóch zaciętych meczach odnieśliśmy komplet wygranych. W rundzie jesiennej na własnym stadionie 3:2 (przegrywając już 0:2) oraz na wiosnę w Namysłowie 1:0 (po pięknym golu Kiełbasy).

W drodze do 1/8 finału Start pokonał LZS II Starowice 4:0 (1/32) oraz w 1/16 Czarnych Otmuchów 2:1.

Ostatni mecz, jakże udanej dla naszej drużyny rundy jesiennej, zagramy na bardzo trudnym terenie w Namysłowie. Faworyta tego meczu nie trudno wskazać ale jak pokazuje historia ze Startem zawsze grało na się bardzo ciężko. Ostatnia wygrana w lidze z Unią Turza Śląska powinna dodać wiary i trochę luzu naszym zawodnikom, którzy zaliczyli ostatnio kilka nieudanych meczów. No ale bez walki się nie obejdzie i aby wygrać w sobotę na boisku będzie trzeba zostawić „serce” i wylać litry potu!

1/8 Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim

Start Namysłów – Stal