LZS Starowice kolejnym rywalem Stali

Derby powiatu brzeskiego będą jednym z największych wydarzeń 11. kolejki III ligi. Nasza drużyna uda się do Starowic Dolnych, by przerwać fatalną passę pięciu kolejnych ligowych porażek z rzędu. Dla obu ekip będzie to niezwykle ważne spotkanie i szansa na odbicie się z dołu tabeli. Ubiegłotygodniowe starcie z Ruchem Chorzów, choć przegrane, dało nam nadzieję powrotu na zwycięską ścieżkę. Liczymy, że w sobotę pierwszy raz od 17 sierpnia będziemy mogli świętować komplet punktów.

Klub ze Starowic Dolnych istnieje już od wielu lat, ale w roku 2002 został reaktywowany przez Dariusza Gajewskiego. Najlepszy okres w historii klubu trwa obecnie. W 2013 roku drużyna spod Grodkowa awansowała do IV ligi, i choć spadła po pierwszym sezonie, to w roku 2015 znów do niej powróciła, stając się jedną z czołowych drużyn rozgrywek. Nigdy jednak nie zdołała wywalczyć mistrzostwa IV ligi opolskiej. W minionym sezonie starowiczanie zajęli drugie miejsce w tabeli, zdobywając 64 punkty (19 zwycięstw, 7 remisów i 4 porażki, bilans bramek 68:31). Jednego oczka zabrakło naszym sobotnim rywalom do Polonii Głubczyce, która jednak zrezygnowała z możliwości awansu. Mimo pojawiających się wątpliwości, wyzwania podjęto się w Starowicach i to ekipa Jakuba Reila pierwszy raz w historii weszła do III ligi.

Drużyna z najmniejszej miejscowości w lidze (330 mieszkańców) latem została gruntownie przebudowana. Pożegnano się z większością zawodników, którzy grali na czwartoligowym poziomie, a w ich miejsce przyszło sporo nazwisk z doświadczeniem. Ponadto do sztabu szkoleniowego dołączył Tomasz Rak, który został asystentem Reila.

Przyszli: Bruno Gos (Odra Opole), Marcin Nowacki i Jakub Horański (Stal Brzeg), Kacper Majchrowski i Damian Szydziak (Lechia Dzierżoniów), Leszek Nowosielski i Jakub Pietrakowski (Ruch Zdzieszowice), Michał Sikorski (MKP Wołów), Szymon Stec (Górnik Wałbrzych), Konrad Kumor (Zagłębie Sosnowiec), Paweł Wodniok (Pomologia Pruszków), Bartłomiej Rakowski (Sokół Aleksandrów Łódzki).

Odeszli: Igor Babanskyh (LZS Jełowa), Sebastian Jaroszyński (Małapanew Ozimek), Piotr Józefkiewicz (GKS Rychtal), Marcin Mendak (Olimpia Lewin Brzeski), Mateusz Śleziak (Unia Bardo), Tomasz Jaworski (Wiking Rodło Opole), Grzegorz Kleemann (Yeclano Deportivo - Hiszpania), Kamil Mikitów (Unia Krapkowice), Elton dos Santos (Lechia Dzierżoniów), Dawid Rudnik (Stomil Olsztyn), Grzegorz Wąsek (Parasol Wrocław), Łukasz Strząbała (Pogoń Prudnik).

Mimo tych wzmocnień ekipa spod Grodkowa przekonała się, jak spory jest przeskok pomiędzy III a IV ligą. LZS jest jedną z dwóch drużyn (obok rezerw Zagłębia), która nie wygrała jeszcze żadnego meczu. Trzy dotychczas zdobyte zdobyte punkty wzięły się z trzech bezbramkowych remisów zdobytych na własnym boisku. Zespół Starowic jak do tej pory zdobył tylko jedną bramkę (autorstwa Bartłomieja Rakowskiego), a stracił ich aż 17.

Dotychczasowe mecze:

1. kolejka: LZS Starowice - Pniówek Pawłowice Śl. 0:0

2. kolejka: LZS Starowice - Zagłębie II Lubin 0:0

3. kolejka: LZS Starowice - Rekord Bielsko-Biała 0:2

4. kolejka: Foto-Higiena Gać - LZS Starowice 2:0

5. kolejka: LZS Starowice - Ślęza Wrocław 0:0

6. kolejka: MKS Kluczbork - LZS Starowice 1:0

7. kolejka: LZS Starowice - Górnik II Zabrze 0:1

8. kolejka: Piast Żmigród - LZS Starowice 5:0

9. kolejka: LZS Starowice - Gwarek Tarnowskie Góry 1:4 (bramka: Rakowski)

10. kolejka: Miedź II Legnica - LZS Starowice 2:0

Sobotnie spotkanie będzie meczem z podtekstami i to nie tylko z racji derbów. W zespole gospodarzy występuje bowiem aż siedmiu zawodników z przeszłością w brzeskiej Stali: Marcin Nowacki, Jakub Horański, Łukasz Bonar, Kacper Majchrowski, Michał Sikorski, Mateusz Poważny i Dennis Gordzielik.

Historia bezpośrednich starć Stali z LZS-em obejmuje pięć spotkań i jest dla naszego klubu niezwykle korzystna, bowiem żółto-niebiescy wygrali wszystkie te spotkania. Nasi sobotni rywale kojarzą nam się bardzo dobrze, gdyż to właśnie po wygranej ze Starowicami mogliśmy świętować awans do III ligi w 2016 roku. Wygrana z pod grodkowskim zespołem dała nam wiele radości również w maju tego roku, kiedy zwyciężyliśmy w wojewódzkim Pucharze Polski.

Historia bezpośrednich starć:

22.09.2013, IV liga: LZS Starowice - Stal 2:3 (bramki: Dembiński, Haręża - Fabiszewski 2, Rabanda)

3.05.2014, IV liga: Stal - LZS Starowice 2:1 (Fabiszewski 2 - Stępień)

24.10.2015, IV liga: LZS Starowice - Stal 1:2 (Stencel - Szpak, Gajda)

25.05.2016, IV liga: Stal - LZS Starowice 3:1 (Jaworski, Gajda, Szpak - Łoziński)

22.05.2019, finał wojewódzkiego PP: LZS Starowice - Stal 0:2 (Żegleń, Kuriata)

Starcie w Starowicach będzie kolejną okazją do przełamania fatalnej passy. Zawodnicy przez cały tydzień ciężko trenują pod okiem trenera Domagały i wierzymy, że w sobotę w końcu zobaczymy taką grę, na jaką stać nasz zespół. Liczymy także na doping naszych kibiców, którzy zapowiadają liczne przybycie na derbowy mecz. Łatwo z pewnością nie będzie, ale mamy nadzieję, że od soboty rozpoczniemy marsz w górę ligowej tabeli!

11. kolejka III ligi (grupa 3)

LZS Starowice - Stal

12.10.2019 (sobota), godz. 15:00

Stadion LZS-u, Starowice Dolne 36.

Zdjęcie tytułowe: www.brzeg24.pl