"Ostatki" w Kluczborku

Ostatni ligowy mecz w tym roku rozegrają w sobotę piłkarze Stali. Żółto-niebiescy udadzą się do Kluczborka, by w derbowej potyczce zmierzyć się z tamtejszym MKS-em. Spotkanie, które rozegrane zostanie przy sztucznym oświetleniu Stadionu Miejskiego, zapowiada się niezwykle emocjonująco z powodu wysokiej formy obu drużyn w ostatnich ligowych kolejkach.

MKS Kluczbork powstał w 2003 roku po połączeniu miejscowego KKS-u i LZS-u Kuniów. Mimo, że jest to stosunkowo "młody" klub, zdołał już na stałe zapisać się w piłkarskiej historii naszego województwa. Cztery sezony występów na zapleczu ekstraklasy, sześć na poziomie II ligi - to najlepsze podsumowanie dokonań biało-niebieskich w XXI wieku. Niewiele jednak brakło, by dziś MKS występował na poziomie opolskiej IV ligi. Poprzednie rozgrywki zakończył on bowiem na trzynastym, pierwszym spadkowym miejscu, ze stratą jednego oczka do naszej drużyny. Wskutek problemów finansowych Rozwoju Katowice i rozwiązaniu tamtejszej drużyny seniorów, MKS w połowie lipca jako najwyżej sklasyfikowany spadkowicz z powrotem został przywitany w gronie trzecioligowców.

Brak pewności, w której lidze ostatecznie zagrają biało-niebiescy, z pewnością nie ułatwiał letnich przygotowań do sezonu, jak i kompletowania nowej kadry. A w niej zaszły naprawdę sporo zmian, które prezentujemy poniżej. Do drugiej ligi odszedł przede wszystkim najlepszy strzelec zespołu - Dominik Lewandowski. Ten, a także wszystkie pozostałe ubytki udało się uzupełnić, i to - jak pokazuje ligowa tabela - z całkiem niezłym skutkiem.

Przyszli: Arkadij Herasimow (Górnik Piaski), Kamil Jurasik (Orzeł Mroczeń), Kamil Kaczor (OKS Olesno), Adrian Kowalski (Lech Rypin), Denis Luptak (TOR Dobrzeń Wielki), Patryk Palat (KKS Kalisz), Jakub Ryś (Zagłębie Lubin), Łukasz Szukiełowicz (Lechia Dzierżoniów), Jakub Szymański (Górnik Zabrze), Bartosz Włodarczyk (Pniówek Pawłowice Śl.).

Odeszli: Tomasz Dyr (Ślęza Wrocław), Maksym Franchuk (bez klubu), Michał Szewczyk (Soła Oświęcim), Mariusz Sobala (Beskid Andrychów), Aleksander Jelonek (Skra Częstochowa), Dastin Knopik (Sokoły Bierdzany), Hubert Krawczun i Konrad Skuza (Błękitni Stargard), Miłosz Michalewski (Śląsk Łubniany), Paweł Krauz (Nielba Wągrowiec), Dominik Lewandowski (Górnik Łęczna), Miłosz Reisch i Maciej Węglarz (Agroplon Głuszyna), Nikodem Zatorski (Olimpia Grudziądz).

Bieżący sezon w wykonaniu klubu z Kluczborka powinniśmy w zasadzie podzielić na dwa okresy - przed przyjściem do drużyny trenera Furlepy oraz po. Pierwsze osiem kolejek przyniosło MKS-owi zaledwie jedno zwycięstwo i tylko sześć punktów na koncie. Wówczas działacze podjęli decyzję o zmianie trenera i Dariusza Surmińskiego zastąpił Jan Furlepa, który powrócił do klubu po ponad rocznej przerwie. Od tamtego momentu drużyna z Kluczborka nieustannie pnie się w górę, a w ośmiu ostatnich spotkaniach wygrywała aż sześciokrotnie. Tak dobra seria daje obecnie MKS-owi szóste miejsce z 24 punktami, na które składa się 7 zwycięstw, 3 remisy i sześć porażek. Nasi sobotni rywale groźni są zwłaszcza na własnym terenie, gdzie zdobyli 14 oczek czterokrotnie wygrywając, dwukrotnie remisując i raz przegrywając. Najlepszymi strzelcami zespołu są letnie nabytki MKS-u: Bartosz Włodarczyk (5 goli) oraz Kamil Jurasik i Jakub Ryś (po 4 trafienia).

Historia oficjalnych spotkań Stali i MKS-u jest wyjątkowo krótka, bo ogranicza się jedynie do starć z poprzedniego sezonu. W Kluczborku górą byli gospodarze, zwyciężając 1:0. Mecz został jednak zweryfikowany jako walkower 0:3 z powodu występu nieuprawionego zawodnika w naszej drużynie. W rundzie wiosennej zrewanżowaliśmy się przeciwnikom i triumfowaliśmy 1:0, po trafieniu Pożaryckiego w samej końcówce meczu.

Historia bezpośrednich spotkań:

14.09.2018, III liga: MKS Kluczbork - Stal 1:0 (bramka: Nitkiewicz, później zweryfikowany jako wo 3:0)

27.04.2019, III liga: Stal - MKS Kluczbork 1:0 (Pożarycki).

Ostatnia ligowa potyczka zapowiada się niezwykle ciekawie. Nie tylko ze względu na derbowy charakter spotkania, ale także z uwagi na wysoką formę obu zespołów. Wierzymy, żecharakter i walka, tak jak w ostatnim meczu pozwolą nam na wyszarpanie punktów rywalom i udane zakończenie 2019 roku. Stadion w Kluczborku kojarzy nam się z majowym triumfem w Pucharze Polski i obyśmy po sobotnim meczu mieli równie dobre wspomnienia!

17. kolejka III ligi (grupa 3)

MKS Kluczbork - Stal

23.11.2019 (sobota), godz. 16:00

Stadion Miejski w Kluczborku, ul. Sportowa 7.