ZAPOWIEDŹ: Stal Brzeg - Warta Gorzów

Niesamowity ścisk obserwujemy w tabeli III ligi grupy 3. Drużyny z dołu stawki punktują regularnie (wyłączając z tego grona Foto-Higienę Gać i Karkonosze Jelenia Góra), przez co doszło do sytuacji, że aż siedem ekip ma po 31 oczek! Nasza drużyna również znajduje się w tym gronie i choć aktualnie okupujemy 9. pozycję, to w najbliższą sobotę wszystko może się zmienić. Zależy to od wyniku starcia z Wartą Gorzów, które zapowiada się niezwykle ciekawie. O tym, dlaczego tak uważamy, piszemy poniżej.

Zacznijmy odrobiną historii. Warta to zasłużony klub piłkarski dla województwa lubuskiego, a wcześniej gorzowskiego. Klub sportowy powstał w 1945 roku i choć przez lata wiodło mu się różnie, to był dumnym reprezentantem gorzowskiego futbolu na poziomie nawet III ligi. To na tym szczeblu, aż do końcówki lat 90. występowali piłkarze z Gorzowa. Na początku XXI wieku rozwiązano jednak sekcję piłkarską. Odbudowy klubu podjęto się w roku 2008 i od tego czasu Warta mozolnie, od B-klasy pięła się po szczebelkach piłkarskiej drabiny, by w 2018 roku wylądować po wielu latach przerwy w III lidze! Zderzenie z tą klasą rozgrywkową było dość bolesne, bo zakończyło się spadkiem. Czwartoligowa banicja trwała jednak tylko rok, a w 2020 roku gorzowianie znowu powrócili do III ligi. Jako beniaminek w ubiegłym sezonie zajęli 15. miejsce, utrzymując się na tym szczeblu.

Bieżące rozgrywki rozpoczęły się dla Warty wprost koszmarnie, bo jak inaczej nazwać tylko jeden punkt zdobyty w sześciu spotkaniach? Zmiana trenera (Pawła Posmyka zastąpił Dykola Dremluk) przyniosła pojedyncze przebłyski, takie jak choćby wygraną 5:0 z MKS-em Kluczbork, ale ostatecznie gorzowianie rundę jesienną zamknęli w strefie spadkowej, do bezpiecznego miejsca tracąc dwa oczka.

Strata to niewielka, ale na przełomie roku optymizmem nie wiało z klubowych gabinetów. Prezes Warty rozważał nawet wycofanie zespołu rozgrywek i choć ostatecznie pomysł ten porzucił, to o finansowych problemach wśród niebiesko-czerwonych było głośno. Misję budowania zespołu na rundę wiosenną powierzono nowemu-staremu trenerowi, którym został Mateusz Konefał.

Przyszli: Piotr Bukowski, Maciej Grudziński, Karol Gardzielewicz i Dawid Ufir (wszyscy z Budowlanych Murzynowo), Filip Juszkiewicz (Radowiak Drezdenko), Patrick Bergmann (Legionovia Legionowo), Jakub Duda (Błękitni Wronki), Maciej Grobelski, Maksymilian Hrabski i Filip Wawrzyniak (wszyscy z drużyny rezerw).

Odeszli: Kamil Lech (Kotwica Kołobrzeg), Tymoteusz Seweryn (Carina Gubin), Wiktor Nahrebecki (MKS Kluczbork), Adam Nowak (Lechia Tomaszów Mazowiecki), Damian Szałas, Paweł Posmyk i Maciej Borkowski (wszyscy do Lubuszanina Drezdenko), Kamil Szulc (Polonia Piotrków Trybunalski), Orest Tkaczuk (Polonia Bytom), Dominik Zakrzewski (Spójnia Ośno Lubelskie).

Cóż, z pewnością rubryka "przyszli" nie jest wypełniona zawodnikami z wyższych lig. Tak naprawdę większość nowych twarzy w obozie Warty występowała ostatnio w IV lidze. Tym bardziej należy docenić wynik, jaki osiągają w tym roku niebiesko-czerwoni. Gorzowianie odnieśli pięć zwycięstw: 4:2 z Polonią Bytom, 3:0 z Piastem Żmigród, 1:0 z Cariną Gubin, 1:0 z Górnikiem II Zabrze i 5:3 z Karkonoszami, a także trzykrotnie remisowali (2:2 w Goczałkowicach, 1:1 z Odrą Wodzisław Śląski i 2:2 z Miedzią II Legnica). To wszystko zsumowane z wynikami z rundy jesiennej daje Warcie 31 punktów i 10. pozycję w tabeli. Najlepszym strzelcem ekipy trenera Konefała jest Paweł Krauz, zdobywca 9 goli.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę? Oprócz serii bez porażki (ostatni raz gorzowianie znaleźli pogromcę w połowie listopada, gdy przegrali we Wrocławiu ze Ślęzą) także fakt, że nasi sobotni przeciwnicy zawsze grają do końca. Niech przemówią liczby - w ośmiu ligowych meczach w tym roku zdobyli oni aż sześć trafień w samej końcówce (pomiędzy 85. a 90. minutą).

Przed nami kolejne trudne spotkanie. Po środowym wyjeździe do Legnicy mieliśmy duży niedosyt, ale to tylko z powodu bardzo dobrej gry żółto-niebieskich. Mamy nadzieję, że brzeżanom uda się utrzymać dobrą formę i dołożyć do tego skuteczność, a wówczas będziemy mogli liczyć na punkty.

Mecz Stal - Warta jako sędzia główny poprowadzi Pan Robert Kowalczyk z Częstochowy. Jego pierwszy gwizdek na Stadionie Miejskim w Brzegu zabrzmi dokładnie o godzinie 16:00. Wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy na sportowe emocje i prosimy o doping dla żółto-niebieskich!

27. kolejka III ligi (grupa 3)

Stal Brzeg - Warta Gorzów

30.04.2022 (sobota), godz. 16:00